Počasí

Po babím létě se prudce ochladí, teploty v Česku klesnou o 10 stupňů

S nástupem podzimu se musíme připravit na prudké ochlazení. Podle meteorologů už zítra klesnou teploty až o 10 stupňů Celsia. Přitom na Moravě bylo dnes ještě téměř léto. Na západě Čech už ale pršelo. A dál platí i výstraha před silným větrem.

Jako by počasí na mnoha místech dohánělo nevydařenou druhou polovinu srpna. Mnozí tak znovu ze sklepů vytáhli bicykly nebo vyrazili na túru. "Na Ostravsku odpolední nejvyšší teploty kulminovaly i na letních hodnotách, tedy 25 stupních," řekla expertka na počasí Dagmar Honsová.

Počasí doposud přálo i zemědělcům. Ti tak neměli problémy se sklizní úrody, třeba kukuřice. Zapomenutý je loňský rok, kdy sklizeň stoply silné deště a nedařilo se vysít ozimy.

Související obsah

​"Letos se konečně z hlediska úrody dostavil normální rok. Takže výnosy jsou dobré, kvalita je dobrá," uvedl zemědělec Jan Hašek.

Od středy ale přijde podzim se vším všudy. Už v úterý odpoledne hodně foukalo. Vítr zastavil lanovku na Sněžku, poničil třeba i špatně upevněný náklad na Pardubicku.

Silný vítr bude hlavně východní část Česka trápit i v noci. V Krkonoších a Jizerských horách mohou zase až na první povodňový stupeň vystoupat tamní řeky. "Už na přelomu tohoto týdne a příštího týdne očekáváme mrazy v ranních minimech i ve dvou metrech nad zemí v nížinách," pokračovala Honsová.

Související obsah

​Pozor by si měli dávat hlavně řidiči. Nebezpečné budou nejen lesní úseky.

"Když nám po větru opadá listí ze stromů na silnice a do toho zaprší, vytváří to kluzkou plochu podobnou sněhu nebo náledí," varoval Zdeněk Patík, koordinátor BESIPu pro Zlínský kraj.

Pršet zítra může v celém Česku. Řidiči by tak neměli zapomenout na celodenní svícení. Teploměry jen místy překonají patnáctistupňovou hranici.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz