Domácí

Forbes: Žebříček nejbohatších Čechů poprvé ovládla žena

Žebříček stovky nejbohatších Čechů ve středu zveřejnil časopis Forbes. Poprvé je v jeho čele žena, a to Renáta Kellnerová, vdova po zesnulém miliardáři Petru Kellnerovi.

Časopis Forbes aktualizoval svůj žebříček stovky nejbohatších Čechů. Na první místě je Renáta Kellnerová. Jako vdova po zakladateli skupiny PPF Petru Kellnerovi je správcem pozůstalosti, která zahrnuje firmy v hodnotě 374,7 miliardy korun. Dědické řízení totiž ještě nebylo uzavřeno. PPF se zaměřuje na finanční služby, telekomunikace, nemovitosti, strojírenství a další. Skupině patří také televize Nova.

Jako druhý se umístil Karel Komárek s majetkem v hodnotě 117,8 miliardy korun, který si oproti loňskému žebříčku polepšil o 46,8 miliardy. Je majitelem investiční skupiny KKCG, která se zaměřuje na loterie, ropu a zemní plyn, technologie a reality.

Související obsah

​Třetí je Radovan Vítek se 103 miliardami, za rok jeho majetek vzrostl o 17 miliard. Vítkův hlavní obor jsou reality, jeho společnosti CPIPG patří různé komerční nemovitosti, jako jsou kanceláře, maloobchodní prodejny, ale také třeba hotely a další.

Ačkoliv je na tom lépe i český premiér Andrej Babiš, jeho jmění se za rok rozrostlo o 0,9 miliardy korun na 74,9 miliardy, spadl ze čtvrtého na páté místo. Předběhl jej Daniel Křetínský, který si polepšil o 9,8 miliardy na celkových 87,8 miliardy.

Nejvíce poskočil Aleš Zavoral, majitel Alzy.cz, jehož majetek se rozrostl o 47 miliard korun na 65 miliard a skončil na šestém místě. K výsledku mu pomohl nárůst obliby on-line nakupování při pandemii koronaviru.

Hodnota majetku a změna proti roku 2020 Hlavní firma
1. Renáta Kellnerová s rodinou
374,7 mld. Kč (+81,7 mld. Kč)
PPF
2. Karel Komárek 117,8 mld. Kč (+46,8 mld. Kč) KKCG
3. Radovan Vítek
103 mld. Kč (+17 mld. Kč)
CPI Property Group
4. Daniel Křetínský
87,8 mld. Kč (+9,8 mld. Kč)
EPH
5. Andrej Babiš 74,9 mld. Kč (+0,9 mld. Kč)
Agrofert
6. Aleš Zavoral 65 mld. Kč (+47 mld. Kč) Alza.cz
7. Pavel Baudiš
53,5 mld. Kč (+2,5 mld. Kč)
Avast
8. Pavel Tykač
33,4 mld. Kč (+1,4 mld. Kč)
Sev.en
9. Eduard Kučera 29,5 mld. Kč (+0,5 mld. Kč)
Avast
10. Marek Dospiva 26 mld. Kč (+0,7 mld. Kč) Penta
Zdroj: Forbes

Zde najdete kompletní žebříček časopisu Forbes.

Celkový majetek stovky nejbohatších Čechů vzrostl oprosti loňskému roku z 1,3 bilionu korun na 1,64 bilionu. "Přes pandemii svět zažívá období vrcholů na akciových trzích, což nebývale zvedá multiplikátory, přes něž se ocenění firem také počítá," okomentoval Forbes.

U většiny miliardářů majetek rostl, jen v osmi případech klesl. Žebříček má devět nováčků, tam patří například Zdeněk Šoustal a Milan Kratina z firmy Accolade, Josef Průša a Ondřej Průša z Prusa Research, Tomáš Čupr, majitel on-line prodejny Rohlik.cz, manželé Kijonkovi ze Zásilkovny či Marcel Soural z Trigemy a Hubert Palán ze startupu Productboard.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz