Počasí

Posázaví zasáhl tajemný meteorologický jev. Ani experti si s ním nevědí rady

Nad Posázavím, které se rozprostírá mezi Středočeským krajem a Vysočinou podél řeky Sázavy, se přehnal tajemný meteorologický jev. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vůbec netuší, o co by mohlo jít. Obrátili se proto na veřejnost.

Zvláštní oblačný vír se hnal nad Posázavím už v úterý 21. září v dopoledních hodinách. Lidé netušili, čeho jsou svědky, a tak se začali obracet na meteorology. Ti záběry zveřejnili až teď.

"Vír nejspíš vznikl v brzkých ranních hodinách jihovýchodně od Prahy a následně postupoval přibližně podél Sázavy, směrem na Zruč nad Sázavou až Ledeč nad Sázavou. Tam někdy po 14. hodině podle družicových snímků zanikl," uvedl ČHMÚ.

Jenomže i odborníci jsou tentokrát bezradní. Jistotu mají pouze v tom, že jev nebyl tornádem nebo supercelou, i když tak mohl při pohledu ze země vypadat.

Související obsah

​"Byl omezen pouze na nejnižší hladiny atmosféry, do přibližně dvou a půl kilometrů nad zemským povrchem. Nebyl ani zaznamenán radary," dodali meteorologové.

Snaží se zjistit, co přesně se nad Posázavím před dvěma týdny stalo. Zatím ale netuší, kdy budou moci podrobnější informace zveřejnit.

Podařilo se vám záhadný vír rovněž zachytit? Videa i fotky můžete posílat na e-mailovou adresu zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Počasí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz