Naše Česko

Oblíbená česká ryba vymírá. Odborníci přišli s nápadem, jak ji zachránit

V 70. letech byl nejběžnější rybou v českých vodách a dnes je na pokraji vyhynutí. Jde o karase obecného. Odborníci proto přišli s nápadem, jak dřívější symbol našich řek alespoň částečně do volné přírody vrátit.

Rybáři i odborníci považovali celá léta karase obecného za národní rybu, teď bojují za jeho přežití. "Dnes o něm mluvíme jako o kriticky ohroženém druhu. Tahle ryba by rozhodně bez pomoci v nejbližších letech z naší krajiny úplně zmizela," varuje Petr Velenský, kurátor plazů a ryb ze Zoo Praha.

"Můžeme to odhadnout na množství těch populací a to je dejme tomu nějaká stovka, ale o moc víc to nebude," doplňuje Marek Šmejkal, vědecký pracovník Biologického centra Akademie věd.

Související obsah

​Jedním z důvodů je jeho konkurent z východu. Karas stříbřitý toho našeho úspěšně vytlačuje. Dokáže se k potravě dostat rychleji a pro původní druh už jí moc nezbývá. "Všude byla kvanta karasů, ale jak je dneska stříbřitý, tak byl obecný ještě ve větší míře," říká rybář Karel Řezníček.

Čeští vědci se teď ve spolupráci s rybáři i veřejností snaží najít poslední zbytky populace karasů v jezírkách a tůňkách po celé republice.

Pak ryby čekají genetické testy. Ty vyberou jen čistokrevné původní karasy. "A když se nám to podaří, můžeme založit chov těchto čistých ryb a pomaličku je rozšiřovat do rybníčků, které budou k tomuto účelu k dispozici," dodává Velenský.

Související obsah

Pomoci ale může každý. Třeba informací o tom, kde ještě původní karasové obecní žijí. Od těch z východu je jde rozeznat podle několika typických znaků.

"Vypouklá hřbetní ploutev u karase obecného, kdežto více vykrojená do tvaru kapra u karase stříbřitého. Nápadné jsou třeba velké šupiny u karase stříbřitého," říká Šmejkal.

Odměnou prý pro všechny bude zase o něco hezčí příroda. "Tůně s karasem obecným by měly být ozdobou naší krajiny. Odměnou jim bude voda, která bude mít všestranně dobré přírodní parametry, bude to voda přátelská i pro ostatní organismy," vysvětluje Velenský.

Původní karasy by chtěli vědci začít vysazovat na předem vybraná místa už příští rok.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz