Domácí

Bydlení za městem se mnohým neosvědčilo, vrací se zpět do metropolí

Realitní makléře poslední dobou stále častěji oslovují klienti, kteří se z města přestěhovali na venkov a teď se chtějí vrátit zpátky. Chybí jim ruch města a život na vesnici jim údajně připadá depresivní.

Jaké je to být zelenou vdovou, si vyzkoušela na pár měsíců i Nelly z Prahy. Mít vlastní rodinný dům bylo její velké přání, po čase ale názor změnila.

"My jsme si zkusili bydlet za Prahou v domečku, byl to takový náš sen, ale bohužel se nám to neosvědčilo. Pořád jsme byli na cestách, vozili děti na kroužky, do školky a víceméně jsme domů přijížděli pozdě," popisuje Nelly Procházková.

Rodina se nakonec přestěhovala do bytu s předzahrádkou, nedaleko centra Prahy. "Mohu potvrdit, že poslední měsíc se na nás obrací klienti s tím, že novostavbu za městem chtějí prodat a koupit zpět nemovitost ve městě. Na život na vesnici si nemohli zvyknout," říká realitní makléřka Jana Papoušková.

Související obsah

​"Je to fenomén, který se objevuje celkem často. Taková žena pak podřizuje svůj čas domu a dětem. Můj tip je, pokud si kupovat domeček, tak přiměřený domeček s malinkým pozemkem," radí Martin Sitár, člen prezidia Realitní komory ČR.

"Ten trend, že lidé z venkova se stěhují do měst, se nazývá reurbanizace. Správnou vesnici dělá škola, kostel, hřbitov a obchod," vysvětluje ekonom Petr Studnička.

Podle odborníků fenomén "zelených vdov" jen tak nezmizí. Kolika takových rodin, které touží po návratu do města, se to týká, se ale neví. Veřejně si nestěžují a při prodeji svého domu na vsi jako důvod stesk po městském způsobu života neuvedou.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz