Zajímavosti

Čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se dočkali. Vracejí se domů

Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvízli na hoře Rakapoši v Pákistánu. Na twitteru to v neděli oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

"Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se po obtížném vyjednávání vrací domů. Díky moc kolegům za výbornou diplomatickou práci. Chtěl bych poděkovat také pákistánské straně za vstřícnost a zároveň zdůraznit, že i v zahraničí nese každý odpovědnost za své jednání," oznámil ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

Jestli Češi museli za propuštění platit, šéf diplomacie neupřesnil. Právě kvůli nezaplacené záchraně horolezce v Pákistánu místní úřady zadržovaly. Pojišťovna Uniqa jim odmítla poskytnout peněžitou pomoc, protože horolezci Jakub Vlček a Petr Macek podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění.

Související obsah

​​"Zdolávali horu v oblasti, která je ze strany ministerstva zahraničí nedoporučená pro cestování českých občanů, a kromě toho porušili lokální pravidla nutná pro uskutečnění výstupu na tuto horu. Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění. Na ně jsme upozorňovali od začátku," napsala za pojišťovnu Eva Svobodová.

Čeští horolezci měli za záchranu zaplatit v přepočtu zhruba půl milionu korun. Dostat muže pryč z hor stálo záchranáře hodně sil. Vrtulníky zhruba desetkrát letěly do vysoké nadmořské výšky. Hora Rakapoši je se svými 7788 metry nad mořem 27. nejvyšší horou na světě, horolezci uvázli ve v nadmořské výšce 6900 metrů.

Podívejte se na reportáž k záchraně českých horolezců:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz