OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Nákupní horečka se blíží! Víme, jak poznat kvalitní e-shop s módou

Nákupní horečka se blíží! Víme, jak poznat kvalitní e-shop s módou
Zdroj: shutterstock_609147974

Listopad se klasicky nese ve znamení nakupování a slev. Obchody se předhánějí v tom, kdo nabídne větší úsporu nebo lepší bonus. Podlehnout akci zvané Black Friday je proto extrémně snadné. Ne všechny e-shopy jsou ale spolehlivé. Buďte obezřetní a nenechte se napálit.

„Odeslala jsem platbu a teď zjistila, že je to podvodný obchod,“ uvádí paní Ladka M. v recenzi zanechané na webu Modio.cz. „Bohužel jsem natrefila na podvodníky!!!! ...po 40 dnech jsem zboží neobdržela, peníze taky asi neuvidím,“ přidává se k ní další podvedená zákaznice. Obě recenze se konkrétně týkají e-shopu Balando, problematických obchodů ale na internetu najdete mnohem víc.

Nenechte se napálit (nejen) na Black Friday

Proč podvodné e-shopy zmiňujeme právě v souvislosti s Black Friday? Tzv. černý pátek v roce 2021 připadá na pátek 26. listopadu, na něj plynule navazuje Cyber Monday (pondělí 29. listopadu). Obě akce každoročně přilákají tisíce zákazníků. Někteří za výhodnými cenami míří do nákupních center, stále víc jich ale oblečení či jiné zboží pořizuje online. A protože mnozí nepatří mezi protřelé nakupující, podvodné internetové obchody mají žně.

 

Zdroj: leginy under armour

Řekněme, že budete chtít koupit jeden z aktuálních módních hitů: dámské legíny under armour. Co uděláte? Můžete hned zamířit na stránku výrobce nebo prvně zkusit vyhledat, jestli daný kousek někde nepořídíte levněji. Právě nízké cenovky jsou obvykle tím, čím nespolehlivé e-shopy nalákají zákazníky. A průšvih je na světě. Samozřejmě není nutné si hned všechny obchody s nízkými cenami zapsat na černou listinu. Jak ale rozlišit, kde je nakupování bezpečné a kde už nikoliv?

Sledujte znaky nepoctivých e-shopů

Odhalte podvodný e-shop na první pohled. Existuje několik znaků, které jsou mnohým rizikovým obchodům společné. Jedním z nejviditelnějších je špatná čeština. Texty psané lámaným jazykem a plné gramatických chyb – od takového obchodu raději dejte ruce pryč. Na podezřelém webu rovněž nenajdete identifikační údaje provozovatele. Problémové bývají i obchodní podmínky. Ty buď zcela chybí, nebo jsou zmateně sepsané či rovnou zkopírované od konkurence. Některé podvodné e-shopy však mají promyšlenější strategii a na pohled mohou působit věrohodně.

Před nákupem čtěte recenze e-shopů

I když e-shop nevykazuje obecné znaky zmíněné výše, nenechte se ukolébat. Pokud obchod neznáte a nakupujete na něm poprvé, přečtěte si uživatelské recenze e-shopu. Vyhledejte je na Googlu, případně zamiřte na sociální sítě dané společnosti. Z počtu a reakcí fanoušků se dá odhadnout mnohé. Přečíst si můžete také rozhovory s módními návrháři či odborníky, kteří někdy spolehlivé obchody zmiňují.

Zdroj: Recenze HaM

Při nákupu oblečení je velmi užitečný největší test módních e-shopů v Česku, jehož výsledky najdete na webu Modio. Jak testování probíhá? Redaktoři si vytipují e-shopy a v těch poté provedou reálnou objednávku. Otestují celý proces nákupu od výběru přes doručení až po vrácení zboží. Po přečtení recenze tak víte nejen to, zda e-shop objednávky v pořádku odesílá, ale také jak rychlý proces to je, na kolik vás objednání či vrácení vyjde a kdy dostanete své peníze zpět. Obchody, které v testu obstojí, získají odznak kvality. Modio.sk v nejbližších týdnech tento mystery shopping chystá i na Slovensku.

Podvod si nenechávejte pro sebe

Co dělat, když už se necháte nachytat a v podvodném e-shopu nakoupíte? Myslete na ostatní a o daném obchodu zveřejněte negativní recenzi. Obraťte se také na ČOI a událost ohlaste. Stačí vyplnit příslušný formulář a ten následně odeslat poštou na adresu inspekce, případně do její datové schránky. A příště oblečení, obuv či sportovní výbavu objednávejte pouze z takových internetových obchodů, které jsou prověřené.

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Recenze

Důležité Události

Píše se na Deník.cz