Zahraničí

Čínu sužují obrovské záplavy. V ohrožení je přes 120 tisíc lidí, chybí totiž elektřina

Silné záplavy v čínské provincii Šan-si si vyžádaly už nejméně 28 životů. Více než 120 tisíc lidí museli záchranáři evakuovat. Provincie je nejdůležitější těžební oblastí země. Kvůli uzavření asi 60 dolů tak v zemi prudce stoupá cena uhlí.

Přírodní katastrofa, jejíž následky země ponese i dlouho poté, co se podaří uklidit nánosy bahna a sutin zbořených domů. Zvyšování cen energií se nevyhnulo ani Číně a současné záplavy ceny vystřelily ještě výš. Většina energie v zemi totiž pochází z tepelných elektráren.

Země kvůli záplavám uzavřela nejméně 60 dolů. Cena uhlí vzrostla až o 8 procent. Obyvatelé se tak potýkají i s akutním nedostatkem elektřiny. Nedostatek uhlí je v tuhle chvíli jen zlomek problémů, které musí obyvatelé provincie Šan-si řešit. Domov muselo opustit přes 120 tisíc lidí.

Související obsah

​Na 17 tisíc domů je srovnáno se zemí. Podle odhadů živelní katastrofa zasáhla téměř dva miliony lidí. Záchranáři nestíhají obyvatele evakuovat, stále ale vyzývají ke klidu. "Držte děti nad hlavou, starší lidé a ženy dostanou přednost dostat se na břeh. Nepanikařte, všichni budou zachráněni," uvedli záchranáři.

Tento rok Čína s povodněmi bojovala už několikrát, nejsilnější zemi zasáhly v červnu, kdy zemřelo více než 300 lidí. Žlutá řeka má nejvíc vody za poslední čtyři roky. 59 meteorologických stanic po celé zemi dokonce letos zaznamenalo rekordní množství srážek.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz