Domácí

Unikátní stavební operace! Dělníci zvolili neobvyklý technologický postup

Unikátní stavební operace je v těchto dnech k vidění u Havlíčkova Brodu. Při výstavbě obchvatu města tam ojedinělým technologickým postupem spouštějí na pilíře těžkou, skoro dva tisíce tun vážící mostní konstrukci, která navíc vede nad železniční tratí. I proto tyto práce budou trvat několik dní.

Most nad železnicí na budovaném obchvatu Havlíčkova Brodu. Stavebně jde o mimořádně složitou operaci. Mostní konstrukci museli dělníci kvůli trati, která vede pod ní, vybetonovat ve 14metrové výšce. Tedy mnohem výš, než kde bude při samotném provozu usazena. A budou ji muset na vybudované pilíře komplikovaně spouštět.

Most musí dělníci spustit dolů celkem o dva metry. Trvat to bude tři dny. "Celá konstrukce váží 1700 tun a snížit ji o 15 centimetrů trvá pět minut," popsal Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Související obsah

​Používají k tomu speciální těžkotonážní hydraulické hevery, které 53 metrů dlouhou a 14 metrů širokou konstrukci spustí na jeden z pilířů. Podepřou tam konstrukci, hydrauliku přesunou k druhému pilíři na opačný konec mostu, tam mostní konstrukci sníží o stejnou úroveň a takto stále dokola.

Čtyřkilometrový jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu, kterého je most součástí, bude kompletně dokončen v roce 2023. Celkově bude stát více než 1,5 miliardy korun.

ts, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz