Zahraničí

Muž, který střílel lukem v Norsku, nedávno konvertoval k islámu

Norskem otřásl útok střelce, který ve městě Kongsberg nedaleko Osla zabil pomocí luku a šípů pět lidí a další dva zranil. Oblast po několika desítkách minut obsadila policie, která podezřelého zadržela. Jde o 37letého Dána, který podle police konvertoval k islámu. Podle norských bezpečnostních služeb šlo o teroristický čin.

Houkající sirény, policisté na každém kroku, vrtulníky. 25tisícové městečko Kongsberg prožívá chvíle hrůzy. Ze zatím neznámých důvodů začal po lidech v supermarketu muž střílet z luku, poté vyšel ven a pokračoval v tom na ulicích.

"V 18:13 obdržela policie hlášení od lidí v centru Kongsbergu, že se tam pohybuje muž se zbraní, tedy s lukem a šípy," uvedl policejní šéf Oyvind Aas.

Na místo okamžitě vyrazily desítky policistů, kteří centrum uzavřeli. Mnohým strážníkům museli velitelé narychlo vydávat zbraně, v Norsku totiž většina slouží neozbrojená. Do akce byli povoláni i pyrotechnici.

Související obsah

​Po půl hodině od prvního hlášení policisté útočníka našli a dokázali ho zadržet, podle některých lidí to ale trvalo až příliš dlouho. Nejbližší policejní stanice je totiž jen pár minut cesty.

"Policie potvrdila, že pachatel byl zadržen. Podle našich informací byl sám, zatím nevíme, jaké byly jeho motivy, ale policie vyšetřuje, zda šlo o teroristický útok. To, co se stalo, je naprosto hrozné. Myslíme na oběti a chtěli bychom jejich příbuzným vyjádřit upřímnou soustrast," sdělila norská premiérka Erna Solbergová.

​K útokům se přiznal 37letý Dán, který konvertoval k islámu. Policie ho údajně znala a věděla o jeho možné radikalizaci.

"Bohužel mohu potvrdit, že si útok vyžádal pět obětí, další dva lidé jsou zranění a hospitalizovaní v nemocnici. Jeden ze zraněných je policista, který se v obchodě zrovna nacházel a byl mimo službu," dodal Aas.

Oba ranění jsou mimo ohrožení života. Norsko se v minulosti stalo dějištěm několika útoků pravicových extrémistů. Nejhorší z nich se stal v roce 2011, kdy Anders Breivik pozabíjel v Oslu a na nedalekém ostrově 80 lidí.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA schválila třetí dávku vakcíny od Moderny

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetí dávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna. Posilovací dávka vakcíny může být aplikována lidem starším 18 let půl roku od naočkování druhou dávkou, oznámila EMA v pondělí.

Krátká zpráva

Hamáček skončil v čele ČSSD, nahradit jej chce Maláčová

Po neúspěšných volbách do Poslanecké sněmovny rezignoval ministr vnitra Jan Hamáček na post předsedy ČSSD. Své odstoupení oznámil na pondělním zasedání předsednictva strany. Nahradit by jej mohla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta uvedla na twitteru, že bude kandidovat na post předsedkyně strany.

Píše se na Deník.cz