Zahraničí

Unikátní nález v Rakousku: Zlatá miska ležela v zemi tisíce let. 3D MODEL

Unikátní nález v Rakousku: Zlatá miska ležela v zemi tisíce let. 3D MODEL
Zdroj: ÖBB/Frey

Úžasný nález se povedl archeologům v Rakousku. V zemi tam ležela unikátní zlatá miska stará asi 3000 let. Ta obsahovala další prehistorické poklady.

Nadšení mezi archeology vyvolal nález zlaté misky nedaleko Vídně. Podle odborníků se jedná o jeden z nejvýznamnějších nálezů v Rakousku za několik posledních dekád. "Toto je můj životní nález. Pracoval jsem na několika kontinentech, a také v Egyptě a Guatemale, a nikdy se mi nic podobného nepodařilo najít," uvedl vedoucí vykopávek Michał Sip podle portálu Science in Poland.

Miska je ozdobená motivy Slunce, má průměr asi 20 centimetrů a je pět centimetrů hluboká. Tenká slitina, z níž je vytvořena, obsahuje 90 procent zlata, pět procent stříbra a pět procent mědi. Uvnitř misky se nacházely dva náramky z točeného zlatého drátu a kusy organického materiálu.

Misku si můžete prohlédnout ze všech stran ve 3D modelu, vpravo dole je i tlačítko pro rozšíření náhledu na celou obrazovku:

Zřejmě se jednalo o rituální oběť hozenou do bažiny, která se v místě dříve nacházela. Miska ležela jen kousek pod povrchem nedaleko zdi domu, který byl součástí prehistorického osídlení v Ebreichsdorfu poblíž Vídně.

A rare golden bowl with sun motif has been discovered in a Late Bronze Age settlement 1300-1000 BCE in Ebreichsdorf,...

Posted by EAA European Association of Archaeologists on Sunday, October 3, 2021

V Rakousku jde o první nález nádoby tohoto typu, a jedná se teprve o druhý takový nález východně od Alp. Hrstka podobných misek se našla ve Španělsku, Francii a Švýcarsku, daleko obvyklejší jsou ale v severním Německu, Skandinávii a Dánsku, kde se obyčejně vyráběly. Celkem je podobných nádob po Evropě asi jen 30.

Související obsah

​Oblast u Ebreichsdorfu obývali lidé kultur popelnicových polí ve střední a pozdní době bronzové. Tehdejší obyvatelé se v místě věnovali farmaření a chovu domácích zvířat, především ovcí.

Archeologický průzkum předchází stavbě nového železničního nádraží, které má v městě vzniknout v následujících letech.

Podívejte se na misku a snímky z vykopávek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz