Naše Česko

Na českých zahradách černají vlašské ořechy. Co to způsobuje a jak se bránit?

Na českých zahradách černají vlašské ořechy. Co to způsobuje a jak se bránit?
Zdroj: Getty Images, Profimedia.cz

Hlavní sezóna vlašských ořechů se pomalu blíží. Jenže mnoho Čechů se zahrádkami trápí jejich černání, za které pravděpodobně může vrtule ořechová. Zatočme s ní a zachraňme ořechy.

Hlavní sezóna sklizně vlašských ořechů je za dveřmi, ale některé Čechy trápí zčernání ještě nezralých plodů. Podle Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) za to může invazivní hmyz. Bojovat proti němu můžete i vy.

Ještě v říjnu můžete v české přírodě najít vrtuli ořechovou. Je to invazní moucha, která napadá ořešáky. Nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů.

Související obsah

"V minulém roce byly škody minimální, letos je masivní nárůst," upozorňuje entomolog Jiří Skuhrovec z VÚRV. "Od roku 2017 se vyskytuje na Moravě, letos se rozšiřuje už i v Praze, na Českobudějovicku, Plzeňsku i Podkrušnohoří," popisuje Skuhrovec.

Zdroj: Výzkumný ústav rostlinné výroby

Vrtuli poznáte podle bílých larev ve slupce ořechů. Samotným plodům sice nijak neublíží, ale kvůli ní ořech spadne na zem ještě dřív, než stihne dozrát. Pokud larvy napadnou i vaše ořechy, měli byste s nimi zatočit. Slupky s larvičkami se musí zlikvidovat buď spálením, nebo zakopáním přibližně 20 centimetrů hluboko do země.

Související obsah

​Až do roku 2017 u nás nebyla známá, její areál se ale každý rok rychle rozšiřuje. Zapojit se do jejího sledování a výzkumu můžete i vy pomocí projektu NAJDI.JE, který shromažďuje data o výskytu invazních živočichů.

​Když se zapojíte a stanete se výzkumníkem, můžete pomoct včas odhalit nepůvodní druhy, které do naší krajiny nepatří a můžou škodit. "Stačí se jen při procházce dívat kolem sebe," uvádí ministerstvo zemědělství.

"Ruku v ruce s vrtulí jde i houbové onemocnění, antraknóza, které také způsobuje černou ořechovou slupku," podotýká Skuhrovec. V příštím roce bude hlavní prevence, se kterou by se mělo začít na začátku letních měsíců. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz