Domácí

Statisícům Čechů zdraží energie. Ekonom řekl, kdy by se růst cen mohl zastavit

Růst ceny zemního plynu na burze se dotkne dalších statisíců odběratelů. Podle odborníků jeho cena ještě poroste a ustálit by se mohla až na jaře. Je také jisté, že dražší bude i elektřina. Plánované zvýšení cen přiznalo už několik největších českých dodavatelů.

Růst cen zemního plynu, uhlí či emisních povolenek se začíná projevovat i v účtech za elektřinu. "Předpokládáme, že při té nejběžnější sazbě by to mělo být třicet procent na faktuře. Pokud někdo u nás má aktivní fixaci, tak to samozřejmě dodržíme," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Ceny po dvou letech upravila i Pražská energetika. "My jsme naposledy upravovali mírně ceny elektřiny od 1. září. To navýšení činilo v průměru sedm procent. U plynu jsme ceny neměnili," sdělil mluvčí společnosti Petr Holubec.

Nutnosti zdražit se nevyhne ani E.ON. "Zatím jsme nemuseli promítat tento nárůst cen do cen pro spotřebitele. I my ale budeme muset reagovat na vysoké nákupní ceny a částečně je zohlednit," vysvětluje mluvčí společnosti Roman Šperňák. Od kdy ceny narostou, zatím společnost neupřesnila.

Související obsah

V minulém týdnu ohlásil zdražení zemního plynu i největší český dodavatel. "Bylo to zvýšení ceny za dodávky zemního plynu o 10,6 procenta," upřesnil mluvčí innogy Martin Chalupský.

"Ta situace bude kritická i v příštích měsících," předpovídá ekonom Lukáš Kovanda. "Pokud dojde ke zlepšení situace, opravdu se mi zdá, že to bude v březnu nebo v dubnu příštího roku," dodal. S cenami energií může zamíchat i takzvaná regulovaná složka ceny.

"Rozhoduje se o tom v průběhu těchto měsíců. Zveřejňuje se vždy na konci listopadu na další rok," prozradil mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort. Regulovaná složka ceny plynu je částka, která se platí distributorovi za přepravu a dodávky suroviny do domácností.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz