Domácí

Policie i BIS prošetřují dění okolo Zemana. Může jít o zločin proti republice

Policie začne prošetřovat nové informace, které v pondělí zveřejnil na tiskové konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil. Prošetřovat chce možné protiprávní jednání, ve kterém lze podle policistů spatřovat znaky trestných činů proti republice. "Další informace nyní není možné sdělit," napsala Policie ČR.

Policie prošetřuje okolnosti dění okolo prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou informace o jeho zdravotním stavu, o kterých v pondělí mluvil předseda Senátu Miloš Vystrčil.

"S ohledem na nové informace, zveřejněné na tiskové konferenci Senátu, zahájí Policie ČR prošetřování možného protiprávního jednání, ve kterém lze spatřovat znaky trestných činů proti republice," informovala policie na twitteru. Mezi trestné činy proti republice patří mimo jiné vlastizrada, rozvracení republiky, sabotáž či znužití zastupování státu a mezinárodní organizace. Ty jsou trestné i ve fázi přípravy.

Předseda Senátu na tiskové konferenci v pondělí uvedl, že Zeman není momentálně schopný pracovat a jeho návrat do funkce je nepravděpodobný. O stavu prezidenta měl být jeho kancléř Vratislav Mynář informován už 13. října. Den potom přivedl za prezidentem předsedu Sněmovny Radka Vondráčka, před kterým měl Zeman podepsat svolání první schůze nové Sněmovny. 

Související obsah

Jednáním okolo prezidenta se zabývá i Bezpečnostní informační služba. Portálu iRozhlas to potvrdily dva zdroje z bezpečnostní komunity. BIS má v popisu práce totiž i ochranu ústavnosti.

Oficiální reakce na prohlášení policie zatím nepřišla. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ale na twitter napsal: "Jsou stále stejní. Už konstruují protistátní spiklenecké centrum. Vyhrát ale nemůžete. Sami se totiž odsuzujete," poté tato slova v dalším příspěvku doplnil daty. "1938–1948–1968–2021," napsal Ovčáček. "V ÚVN jsem po dobu hospitalizace pana prezidenta nikdy nebyl," uvedl také v úterý Ovčáček pro Deník N.

Podrobnosti vyšetřování jsou zatím tajné. "Další informace nyní není možné sdělit, děkujeme za pochopení," uzavřela policie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz