Zahraničí

Spor Polska s Evropskou unií se dál vyhrocuje, Brusel chce zakročit

Spor Polska s Evropskou unií se dál vyhrocuje. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové rozhodnutí polského ústavního soudu o nadřazenosti ústavy nad evropským právem ohrožuje jednotu EU. Brusel proto chce proti Varšavě zakročit. Polský premiér to ale označil za vydírání s tím, že Evropská komise překračuje své pravomoci.

Půda Evropského parlamentu se stala bojištěm mezi Varšavou a Bruselem. Předsedkyně Evropské komise tvrdí, že polský ústavní soud zpochybnil základy, na kterých Unie stojí. "Nemůžeme dovolit, aby byly ohroženy naše společné hodnoty. Komise bude jednat," řekla Ursula von der Leyenová.

Polsko čelí možnému omezení hlasovacích práv nebo krácení evropských dotací. Premiér Mateusz Morawiecki ale postup Bruselu odmítá. "Vydírání nesmí být metodou používanou vůči některým členským státům. To není demokracie," prohlásil.

Související obsah

​Brusel vede s Varšavou dlouhodobě několik sporů. Výrok ústavního soudu vzájemné vztahy jen dál vyhrotil. Podle Leyenové hrozí, že jednotné evropské zákony nebudou platit všude. "Právní stát je lepidlem, které drží Unii pohromadě. Je to základ naší jednoty," dodala Leyenová.

Morawiecki naopak kritizoval Soudní dvůr Evropské unie. Podle něj rozšiřuje pravomoci Bruselu na úkor členských států. To nazval tichou revolucí. "Kompetence EU mají jasné hranice. Při překročení těchto hranic nesmíme mlčet," myslí si Morawiecki.

I přes vyhrocený spor Morawiecki zdůraznil, že se Varšava Evropskou unii opustit nechystá. Poláci jsou ale podle něj znepokojeni, jakým směrem se EU ubírá.

Tereza Masopustová, TV Nova, Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz