Počasí

Na Česko se řítí silná vichřice, ČHMÚ zpřísnil výstrahu. MAPA

Na Česko se řítí silná vichřice, ČHMÚ zpřísnil výstrahu. MAPA
Zdroj: Getty Images, ČHMÚ

Meteorologové zpřísnili výstrahu na čtvrtek. Vítr má být mnohem silnější, než původně Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekával. Hrozí dopravní nehody, nebezpečí úrazů, popadané stromy i přerušení elektrického vedení. Vichřice Ignatz se řítí nejprve na Německo, pak se dostane i do Česka.

ČHMÚ zpřísnil výstrahu před větrem. Od čtvrteční deváté hodiny ráno do osmé večer má dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině, na horách dokonce až 125 kilometrů v hodině. 

"Teplotní rekordy bude střídat první letošní podzimní vichřice Ignatz. Nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 120 km/h, větrno bude i v nižších polohách, na většině území budou poryvy větru dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h, na západě a jihozápadě území přechodně až 100 km/h," varuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Silný jihozápadní a západní vítr má nejsilněji udeřit na západě republiky. Podle ČHMÚ hrozí vysoký stupeň nebezpečí v Praze a v částech krajů Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Olomouckého a Moravskoslezského.

Výstraha před velmi silným větrem:

Zdroj: ČHMÚ

"Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Může dojít i k přerušení elektrického vedení. Hrozí ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy," varuje ČHMÚ.

​Podle meteorologů hrozí i komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, a dokonce možnost převrácení prázdného nákladního automobilu. ​Před silným větrem varují už i pardubičtí hasiči. "Překvapí nás studená fronta. Dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel," doporučuje tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Související obsah

Před silným větrem varuje i německý portál Daswetter.com: "Pozor! Varování před bouří na noc ze středy na čtvrtek do čtvrtečního dopoledne," píše portál na svém twitteru. V Německu by vítr mohl dosahovat až síly orkánu. 

Podle meteoroložky Honsové je ale možné, že na orkánovou sílu 116 kilometrů v hodině dosáhne vítr nárazově i v Česku, například na horách. Poslední orkán jsme na území Česka zaznamenali v únoru 2020, a to Orkán Sabina, při kterém rychlost větru na Sněžce překonala 180 km/h.

Související obsah

Nízký stupeň nebezpečí platí pro téměř všechny zbylé části republiky. Například od šesté hodiny ranní do deváté pro Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj (Jeseník) a Moravskoslezský kraj (Krnov). Výstraha dále pokračuje do osmé hodiny večer i pro Olomoucký kraj (Šumperk, Uničov, Zábřeh) a části Moravskoslezského kraje.

"Doporučujeme zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty a zabezpečit skleníky. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," radí ČHMÚ.

Další výstraha před silným jihozápadním větrem, místy s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině, platí od 9 do 20 hodin pro části krajů Jihočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského a Kraje Vysočina.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz