Naše Česko

Strakapoud rozkloval pilíř rozhledny, pro veřejnost ji radši uzavřeli

Rozhlednu ve Vysoké nad Labem poničil jediný strakapoud tak, že ji obec musela uzavřít. Do jednoho z dřevěných pilířů vykloval díry a uvnitř si udělal dvě hnízda. Rozhlednu teď zkoumá statik.

Rozhledna Milíř je vysoká 31 metrů a nosné sloupy jsou vyrobené ze smrkového dřeva. Jeden z nich si ale v posledních letech oblíbil strakapoud velký.

Nejdřív ho prý používal jen jako skvěle znějící hlásnou troubu, aby ostatní jedince varoval, že jsou v jeho teritoriu. Postupně se mu ale na rozhledně zalíbilo natolik, že začal hloubit jednu díru vedle druhé.

Dokonce se tam i zahnízdil, a protože ho letos na jaře díky pandemii nemohly rušit zástupy turistů, vyvedl tu i mladé.

Související obsah

Jenže taková dutina může být hluboká klidně i několik desítek centimetrů, a tak statik rozhodl, že musí být rozhledna pro veřejnost uzavřená.

Odborníci udělali sondy a teď řeší, jak rozhlednu před náruživým strakapoudem zachránit. Nejsnazším způsobem se jeví, aby sloupy obalili pletivem nebo k rozhledně připevnili na drát maketu dravce, který by strakapouda odradil. Jenže jestli bude pilíř příliš poškozený, opravy budou muset být rozsáhlejší.

 "Když to bude horší, budeme muset vyměnit jeden díl toho sloupu, když to bude nejhorší, musíme vyměnit celý sloup," řekl starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým rakouským kancléřem se stane Karl Nehammer

Rakousko bude mít nového kancléře, stane se jím dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer. Ten zároveň povede vládní stranu ÖVP (Rakouská lidová strana), informoval o tom list Kronen Zeitung. Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz ve čtvrtek oznámil, že v politice definitivně končí. Z funkce odstoupil v říjnu, když jej a jeho okolí začala policie vyšetřovat kvůli údajné korupci. Současný kancléř Alexander Schallenberg ve stejný den oznámil, že na funkci rezignuje ve chvíli, kdy se ÖVP dohodne na novém lídrovi.

Píše se na Deník.cz