Zahraničí

Měla přihlížet smrti. Soud se sekretářkou z koncentračního tábora pokračuje

V Německu pokračuje proces s 96letou bývalou zaměstnankyní německého koncentračního tábora Stutthof. Bývalá sekretářka je obžalována ze spoluúčasti na zabití nebo pokusu o zabití více než 11 tisíc lidí.

Systematické hladovění, hromadné popravy v plynových komorách, zrůdné lékařské experimenty. To vše se dělo během druhé světové války v německých koncentračních táborech.

Rukou nacistů zemřelo okolo šesti milionů židů. Teď v budově regionálního soudu v německém Itzehoe začal soud s jednou z žen, která masovému vyvražďování tiše přihlížela.

Irmgard Furchnerová je vůbec první ženou stíhanou za zločiny z nacistické éry za posledních několik desítek let. Bývalá sekretářka z nacistického tábora Stutthof v Polsku podle prokuratury věděla o hromadných popravách, a to z listin, které jí prošly rukou.

Související obsah

"Když přijdete do Stutthofu, jste překvapení, jak malé to místo je. A když se kouknete ven z budovy, kde obžalovaná pracovala, vidíte v podstatě celý koncentrační tábor," prohlásil právník Christoph Rückel.

K soudu stařenka dorazila na vozíčku zamaskovaná šátkem, rouškou a slunečními brýlemi. Soud měl začít už v září, žena ale ujela taxíkem z pečovatelského domova a byla na útěku. V soudní síni mlčela a nechala mluvit svého právníka.

Vyšetřovatelé v tuto chvíli řeší dalších osm případů. Stíhání ale často není možné kvůli úmrtí nebo špatnému zdravotnímu stavu obviněných.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz