Zahraničí

Čína vyhrožuje Česku. Nelíbí se jí návštěva tchajwanského ministra v Praze

Čína vyhrožuje Česku. Nelíbí se jí návštěva tchajwanského ministra v Praze
Zdroj: Profimedia

Evropa dostala varování z Číny. Peking nesouhlasí s návštěvou tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wu několika evropských zemí včetně Česka a Slovenska. Státy by prý měly zvážit následky této návštěvy.

Čína varovala Evropu před sbližováním s Tchaj-wanem. Může to mít prý neblahé dopady, upozornil portál CGTN na slova mluvčího čínského ministerstva zahraničí Wanga Wenbina. Ten kritizoval rozhodnutí Evropského parlamentu přijmout zprávu vyzývající k posílení vztahu s Tchaj-wanem. Podle něj porušuje politiku jedné Číny, která je základem evropsko-čínských vztahů.

Pekingu také vadí návštěva tchajwanského ministra zahraničí v Evropě. Joseph Wu navštíví Česko, Slovensko a Litvu. Čínské ministerstvo zahraničí varoval, aby země zvážily důsledky této návštěvy.

"Je to odporné a má to ohromný dopad. Čína tento krok důrazně odsuzuje a odmítá," řekl k plánovaným návštěvám Wang. Rovněž dodal, že by země neměly takto zpochybňovat princip jedné Číny a zdržet se ničení dobrých vztahů.

Související obsah

​Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu se v Česku sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Cílem návštěvy je prozkoumání možností spolupráce v investicích nebo průmyslu.

Evropský parlament se rovněž chystá na Tchaj-wan vyslat diplomatickou delegaci. Příští měsíc tam má projednat boj s čínskými dezinformacemi.

mark, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz