Domácí

Po dlouhých letech je hotovo. Unikátní žďárský kostel má novou fasádu

Po šesti letech skončila nákladná rekonstrukce jedné z našich nejvýznamnějších památek, a to poutního kostela svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou. Památka chráněná UNESCO získala díky opravě historicky věrnou podobu. V původní kráse tak v sobotu lidé poprvé mohli obdivovat třeba hlavní oltář nebo dlažbu.

Vzácná památka UNESCO dostala nový kabát ke svým 300. narozeninám. Ještě v sobotu restaurátoři dodělávali poslední úpravy na oltáři. "Opravovali jsme fasádu a při té příležitosti jsme restaurovali všechna okna a dveře," vysvětlila kastelánka Michaela Kokojanová.

Mezi prvními návštěvníky byla v sobotu i paní Štůlová s maminkou, která tam byla naposledy před 70 lety jako mála holčička. "Je to velice pěkně opravený," řekla paní Štůlová.

Související obsah

​Barokně gotický klenot s deseti kaplemi uvnitř a unikátním prstencem ambitů okolo je vrcholným dílem slavného architekta Santiniho. Samotný kostel je postaven do kruhu a nenajdete v něm žádnou úplně rovnou stěnu a díky tomu má nenapodobitelnou akustiku i světelnost.

O poutním kostelu se říká, že je nadnášen světlem. Je v něm celkem 38 oken a není v něm prý žádný tmavý kout. Na konci 18. století kostel vyhořel a v roce 2008 jeho střechu poničila vichřice.

Kompletní rekonstrukce trvala 6 let a stála zhruba 60 milionů korun. Během víkendu se bude v rámci slavnostního otevření konat několik mší a koncertů.

Jan Houška, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz