Po šesti letech skončila nákladná rekonstrukce jedné z našich nejvýznamnějších památek, a to poutního kostela svatého Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou. Památka chráněná UNESCO získala díky opravě historicky věrnou podobu. V původní kráse tak v sobotu lidé poprvé mohli obdivovat třeba hlavní oltář nebo dlažbu.
Vzácná památka UNESCO dostala nový kabát ke svým 300. narozeninám. Ještě v sobotu restaurátoři dodělávali poslední úpravy na oltáři. "Opravovali jsme fasádu a při té příležitosti jsme restaurovali všechna okna a dveře," vysvětlila kastelánka Michaela Kokojanová.
Mezi prvními návštěvníky byla v sobotu i paní Štůlová s maminkou, která tam byla naposledy před 70 lety jako mála holčička. "Je to velice pěkně opravený," řekla paní Štůlová.
Barokně gotický klenot s deseti kaplemi uvnitř a unikátním prstencem ambitů okolo je vrcholným dílem slavného architekta Santiniho. Samotný kostel je postaven do kruhu a nenajdete v něm žádnou úplně rovnou stěnu a díky tomu má nenapodobitelnou akustiku i světelnost.
O poutním kostelu se říká, že je nadnášen světlem. Je v něm celkem 38 oken a není v něm prý žádný tmavý kout. Na konci 18. století kostel vyhořel a v roce 2008 jeho střechu poničila vichřice.
Kompletní rekonstrukce trvala 6 let a stála zhruba 60 milionů korun. Během víkendu se bude v rámci slavnostního otevření konat několik mší a koncertů.