Zpravodajství

Covid opět válcuje Evropu. Některé země zasáhla dosud nejsilnější vlna

Nakažených koronavirem výrazně přibývá po celé Evropě. Prudký nárůst zaznamenalo tento týden například Polsko. Za posledních 24 hodin tam laboratoře odhalily více než 6000 nakažených. Epidemie dál sílí i v Rusku, které hlásí rekordní počet úmrtí od začátku pandemie.

Rusko se stává smutným koronavirovým rekordmanem, za jediný den tam zemřelo 1048 lidí. "Celá jednotka intenzivní péče je plná pacientů ve vysoce kritickém stavu. Všichni tito pacienti jsou neočkovaní," prohlásila tamní lékařka Natalia Sološenková.

Přesto, že bylo Rusko první zemí na světě, která schválila vakcínu proti covidu, v proočkovanosti zaostává. Ukončené očkování má je jen 32 % obyvatel.

Ruská vakcína Sputnik V také stále čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). České ministerstvo zdravotnictví nyní uvedlo, že nebude u ruských turistů očkování Sputnikem V uznávat a budou tak muset do karantény.

Dosud nejsilnější vlně covidu čelí Rumunsko. Zatím nejhorší situaci země zaznamenala loni v listopadu, kdy za den odhalili 10 tisíc nakažených. V současnosti jich ale přibývá denně přes 15 tisíc. V zemi je naočkováno jen okolo 35 % dospělých. A právě lidé bez očkování tvoří drtivou část hospitalizovaných.

Související obsah

"Pokud chcete ukončit tuto pandemii, nechte se očkovat," vyzval občany prezident Rumunska Klaus Iohannis. V zemi bojují zahlcené nemocnice s nedostatkem kyslíku. Lůžka s lidmi čekajícími na ošetření stojí i na chodbách. Padesát pacientů v kritickém stavu převezli do polských a maďarských nemocnic.

"Pracuji někdy i více než 100 hodin za týden. Mám to štěstí, že rodina chápe, že moje práce lékaře je nesmírně důležitá, zvláště v této době," svěřila se lékařka Petruta Filipová. S náporem pacientů se potýkají i nemocnice v Británii. V zemi přibylo za uplynulý týden přes 330 tisíc nakažených, nejvíce od července.

Tereza Masopustová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz