Domácí

Náročné pondělí na dráze: Hlavní koridor už dopoledne částečně uzavřeli

Z preventivních důvodů byl v pondělí zhruba do 18:30 na Pardubicku částečně uzavřený hlavní železniční koridor. Průjezd byl možný jen po několika kolejích asi 10kilometrovou rychlostí. Problémy nastaly také v Praze. V Plzni dopoledne vykolejila souprava, škoda jde do milionů korun.

Při betonáži mostu poblíž Uherska na Pardubicku poklesla v pondělí část konstrukce. Kvůli tomu se Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obrátilo na Správu železnic. "Požádali jsme Správu železnic o dočasné přerušení provozu na železničním koridoru v Pardubickém kraji u obce Uhersko," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Rýdl rovněž zmínil, že po expertním průzkumu stavby je provoz od 13:00 možný po dvou vzdálenějších kolejích rychlostí zhruba 10 kilometrů za hodinu. "Čtyři koleje v relativním dosahu stavby jsou stále z bezpečnostních důvodů v zastaveném režimu," doplnil pro TN.cz v pondělí odpoledne. Jedná se podle něj o preventivní opatření. Stavba se týká mostu, kde se kříží budoucí úsek dálnice D35 a železniční koridor.

Související obsah

​"Vzhledem k tomu, že se jezdí po jedné koleji, tak vlaky budou mít zpoždění. Ty vlaky, které tam jely v době, kdy tam byla ta mimořádná událost, tam mohly nabírat zpoždění v řádu desítek minut, u některých vlaků to jsou dvě až tři hodiny," řekla mluvčí Českých drah (ČD) Vanda Rajnochová.

Dráhy zavedly mezi stanicemi Zámrsk a Moravany kyvadlovou autobusovou dopravu. Ta ale nenavazuje na odjezdy pravidelných osobních vlaků.

Mimořádné opatření v dopravě podle Českých drah:

Opatření pro vlak Ex 141 R 889 Cestující budou v úseku Moravany – Zámrsk přepraveni autobusy náhradní dopravy.
Opatření pro vlak Ex 144, R 890 Cestující budou v úseku Zámrsk – Moravany přepraveni autobusy náhradní dopravy.
Opatření pro vlak EC 143 Vlak je v úseku Poříčany – Choceň veden odklonem přes Velký Osek, Hradec Králové, Týniště nad Orlicí. Vlak mimořádně zastaví ve stanicích: Velký Osek a Hradec Králové.
Opatření pro vlak EC 116 Vlak je veden v úseku Choceň – Poříčany odklonem přes Týniště nad Orlicí, Hradec Králové, Velký Osek. Vlak zastaví ve stanicích Hradec Králové a Velký Osek.
Opatření pro vlak SC 242 Vlak v úseku Choceň – Přelouč nejede. Cestující mohou použít vlak EC 116.
Opatření pro vlak SC 507 Vlak v úseku Přelouč – Choceň nejede. Cestující mohou použít vlak R 869.

Další podrobnosti naleznete na stránkách Českých drah.

Takto to vypadá na nádraží v Pardubicích a v místě křížení s budoucím úsekem dálnice D35:

Omezení v Praze

Není to jediný problém na železnici v pondělí. Krátce po jedné hodině odpoledne se porouchaly výhybky na stanici Praha-Dejvice. Průjezd vlaků v úseku Praha-Dejvice – Praha-Bubny je zastavený. Provoz se podařilo obnovit ve 14:10, ale zpočátku nebylo možné křižovat ve stanici Praha-Dejvice.

V náhradní dopravě pražskou MHD se budou uznávat jízdní doklady ČD a Arrivy:

Metro

A: Muzeum – Nádraží Veleslavín
B: Florenc – Můstek
C: Vltavská – Muzeum

Tramvaje

1: Vltavská – Hradčanská
8: Vítězné Náměstí – Masarykovo nádraží
20: Hradčanská – Nádraží Veleslavín
25: Vltavská – Hradčanská
26: Nádraží Veleslavín – Masarykovo nádraží

Pražská integrovaná doprava (PiD) zveřejnila rovněž specifika omezení spojů:

Odřeknutí spoje v úseku Praha-Veleslavín – Praha Masarykovo nádraží Sp 1575: Kladno-Ostrovec (13:05) – Praha Masarykovo nádraží (13:52)
Os 9863: Kladno-Ostrovec (12:20) – Praha Masarykovo nádraží (13:21)
Odřeknutí spoje v úseku Praha Masarykovo nádraží – Praha-Veleslavín Sp 1570: Praha Masarykovo nádraží (14:02) – Kladno-Ostrovec (14:50)
Odřeknutí spoje v úseku Praha Masarykovo nádraží – Praha-Dejvice Os 9820: Praha Masarykovo nádraží (13:32) – Kralupy nad Vltavou (15:07)
Odřeknutí spoje v úseku Praha-Dejvice – Praha Masarykovo nádraží Sp 1573: Kralupy nad Vltavou (11:23) – Praha Masarykovo nádraží
Zpoždění spoje 25 až 30 minut Os 9818: Praha Masarykovo nádraží (12:32) – Kralupy nad Vltavou (14:07)
R 1204: Praha Masarykovo nádraží (13:02) – Rakovník (14:31)

Více podrobností zjistíte na stránkách PiD.

Související obsah

V Plzni vykolejil vlak

Škodou za devět milionů korun skončilo pondělní vykolejení vlaku v Plzni v 9:40. "Na hlavním nádraží projel posunový díl za návěstidlo zakazující jízdu a následně vykolejil. Při této mimořádné události nebyl nikdo zraněn," uvedla Drážní inspekce.

Z celkové škody vychází osm milionů na vlak a jeden milion na trať. Inspektoři na místě nadále šetří příčiny a okolnosti nehody.

Podívejte se na foto z místa vykolejení:

Zdroj: Drážní inspekce
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz