Domácí

Lepší podmínky pro kočky a psy. Ministerstvo si chce posvítit na množírny

Lepší podmínky pro kočky a psy. Ministerstvo si chce posvítit na množírny
Zdroj: Thinkstockphotos

Ministerstvo zemědělství chce zlepšit podmínky chovu psů a koček. Od 1. listopadu proto začne platit nová vyhláška.

Norma ministerstva zemědělství si klade za cíl zlepšit podmínky v chovatelství. Velkým problémem chovů jsou totiž takzvané množírny, kde zvířata často trpí ve špatných podmínkách. Od 1. listopadu začne platit nová vyhláška ministerstva zemědělství. Resort si od ní slibuje zlepšení podmínek v chovech, snazší kontrolovatelnost a vymáhání.

Vyhláška například stanovuje, že kočičí výběh nebo kotec pro jednu kočku musí být velký nejméně šest metrů čtverečních. Venkovní výběh pro středně velkého psa zase musí mít 25 metrů čtverečních. Prostory určené pro zvířata musejí být čisté, pohodlné, dobře větratelné a poskytovat psům a kočkám ochranu před přímým sluncem, větrem nebo chladem.

Související obsah

Vyhláška také určuje podmínky, za kterých je možné odloučit mládě od matky. Řeší i nejnižší a nejvyšší věk, jenž je přípustný pro rozmnožování zvířat. To bývá v množírnách rovněž častým problémem. Mláďata tam matkám odebírají příliš brzy, nebo nutí zvířata rozmnožovat se ve velmi nízkém, nebo naopak ve vysokém věku. Minimální věk odebrání mláďat u koček je 84 dní u psů je to pak 50 dní. 

Podívejte se na tabulku, od kdy můžou být podle nové vyhlášky zvířata připuštěna:

samice samci
psi malá plemena: od 14 měsíců do 8 let
velká plemena: od 17 měsíců do 8 let
od 14 měsíců
od 14 měsíců
kočky od 1 roku do 9 let od 6 měsíců


Nová pravidla začnou platit od 1. listopadu. Nedotknout se však stávajících chovatelů, kterým ministerstvo dává čas na přípravu a úpravy až do července příštího roku. Vyhláška se nevztahuje na běžné chovatele, kteří nejsou členy chovatelských sdružení, nepodnikají, nechovají větší počet zvířat, nebo nevedou chov s cílem zvířata rozmnožovat kvůli penězům.

Za nedodržení podmínek hrozí chovatelům pokuty. "Dodržování nových pravidel budou kontrolovat inspektoři veterinární správy. Za porušení vyhlášky může právnická nebo podnikající fyzická osoba dostat pokutu až milion korun, fyzická osoba až 400 tisíc korun. Trestem může být také zákaz činnosti nebo odebrání týraného zvířete," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz