Domácí

Lanovka na Ještěd se zřítila k zemi. Jeden člověk zemřel, 15 lidí vyprostili

V neděli odpoledne se zřítila lanovka na Ještěd v Liberci. Zemřel průvodčí jedné z kabin lanovky, 15 lidí bylo uvězněných ve druhé. Starají se o ně záchranáři. Fyzicky zranění nejsou, utrpěli ale šok. Na místě zasahují všechny záchranné složky.

Jedna ze dvou kabin spadla o půl jedné odpoledne. Byl v ní pouze průvodčí bez cestujících, na místě zemřel. Druhá kabina sjela po laně dolů, bylo v ní 15 lidí včetně dětí. Desítky minut v ní zůstali viset, záchranáři je spustili dolů po lanech.

"Událost mohu potvrdit. U jednoho člověka lékař konstatoval smrt. Ve druhé kabině bylo 15 lidí, které jsme vyprostili. Momentálně jsou v zázemí horské služby, kde se o ně starají kolegové. Jde především o psychologickou pomoc, není tam fyzické zranění," řekl TN.cz mluvčí liberecké záchranky Michael Georgiev.

Nemocnice v Liberci pro jistotu vyhlásila pohotovost, nakonec do ní ale nikoho nepřevezli.

Související obsah

​"Dnes jsme kolem 13.30 přijali zprávu o pádu jedné kabiny na lanové dráze Ještěd v Liberci. Druhá kabina, která ji vyvažovala, stále visí na laně a jednotky IZS vyprošťují její posádku, kterou tvoří 15 lidí. Jedna osoba při pádu kabiny zemřela," informovala policie na twitteru. 

Zásah v dolní části lanové dráhy skončil okolo půl čtvrté, jednotky na místě zůstaly. Příčiny neštěstí se vyšetřují.

"Jeden z našich kolegů pád kabiny bohužel nepřežil. Děkujeme za záchrannou akci složkám integrovaného záchranného systému. Cestující z druhé kabiny jsou v péči lékařů," uvedly po neštěstí České dráhy, které lanovku provozují.

Policie žádá o pomoc

Policie před pátou hodinou zahájila trestní řízení a prosí svědky o pomoc. "V souvislosti s událostí na lanové dráze jsme už zahájili úkony trestního řízení pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti. Zároveň žádáme dosud nevyslechnuté svědky pádu kabiny, aby se nám ozvali na linku 158. Jejich informace nám mohou pomoci," vyzvala.

Podle ředitele provozu osobní přepravy Českých drah prasklo tažné lano. "Přesnou příčinu neštěstí objasní vyšetřování, které zahájily České dráhy, Drážní inspekce i Policie ČR," uvedla společnost.

Nehoda se stala pouhý den před plánovanou dvoutýdenní odstávkou, během které se má lanovka zrevidovat před zimní sezónou.

Lanovka na Ještědu měla další den projít pravidelnou revizí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz