Domácí

ČNB výrazně zvýšila úrokové sazby. Prudce zdraží úvěry i hypotéky

Česká národní banka (ČNB) zvýšila ve čtvrtek základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 %. Jedná se o nejvyšší zvýšení od roku 1997. Lidé se proto budou muset připravit na zdražení úvěrů a hypoték.

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,75 %. Zároveň také rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 1,75 % a lombardní sazby 3,75 %. Nově stanovené sazby budou platné od 5. listopadu 2021.

ČNB učinila tento krok kvůli špatnému vývoji inflace, která se stále zvyšuje. "Lze to interpretovat jako vyhlášení války proti inflaci, která likviduje kupní sílu rekordně vysokých úspor českých domácností," myslí si ekonom Štěpán Křeček. Ekonomové varují, že se lidé budou muset připravit na zdražování. To se bude týkat především hypoték a úvěrů.

Podívejte se na rozhovor se Štěpánem Křečkem:

"S rostoucí úrokovou sazbou poroste i cena peněz. Což znamená, že zvýšení se projeví v růstu cen úvěrů na kreditních kartách nebo také na hypotečních úvěrech. Můžeme čekat, že do nových hypotečních úvěrů už se toto zvýšení promítne," řekl TN.cz ekonom Pavel Peterka.

Související obsah

Odborníci se však shodují, že s takovým zvýšením úrokových sazeb se nepočítalo. "Překvapilo to. Trh čekal menší nárůst. Mluvilo se o půl procentním bodu. Na druhou stranu to situaci nemění. Čekalo se, že sazby půjdou nahoru," doplnil ekonom Jakub Seidler.

"Jedná se o nejvýraznější jednorázové zvýšení úrokové sazby ČNB od června 1997. Centrální banka tedy velmi rozhodným způsobem sundává nohu z plynu a snaží se rychle vrátit měnovou politiku do normálního režimu," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Podle expertů je nyní pro lidi nejlepší, aby si úvěry brali na delší dobu. "Pokud domácnosti budou více preferovat delší fixace, tak tam úrokové sazby nerostou tak rychle navzdory tomu, že sazby banka zvyšuje. Úrokové sazby u úvěrů na dva roky jsou vyšší než u těch na sedm let," poradil Seidler.

Čechy drtí zdražování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz