Domácí

Zdražování otřese rodinnými rozpočty. Připravte se už teď, varují ekonomové

Zdražování otřese rodinnými rozpočty. Připravte se už teď, varují ekonomové
Zdroj: Getty Images

Řada českých domácností si zřejmě bude muset pořádně utáhnout opasky. Nejen kvůli zdražování energií i potravin jim výrazně zchudne rozpočet. Ránu teď navíc zasadila také Česká národní banka (ČNB), která zvýšila úrokové sazby. Lidé by se na to měli pořádně připravit.

Růst cen zemního plynu a elektřiny na burze se dotkne statisíce Čechů. Podle odborníků navíc jejich cena ještě poroste a ustálit by se mohla až na jaře příštího roku. Lidé si tak pořádně připlatí za energie v některých případech desítky procent navíc.

Společnost ČEZ oznámila, že zákazníci si u nejběžnějších sazeb připlatí zhruba o třetinu více, v průměru se tak bude jednat o 250 korun. Innogy zase plánuje zvýšit cenu plynu u základního produktu zhruba o 10,6 %. Podrobnější informace se dočtete zde.

Související obsah

Nejen tato skutečnost však může zasadit obrovskou ránu do rodinného rozpočtu. Česká národní banka (ČNB) totiž ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby na 2,75 %. Domácnosti se tak budou muset připravit na zdražení úvěrů a hypoték. Více informací naleznete v tomto článku na TN.cz.

Zbystřit by proto měli nejen ti, kteří si chtějí hypotéku vzít, ale i ti, kterým končí fixace. "Určitě to zasáhne jak nové hypotéky, tak ty, kterým končí fixace a domácnosti si je nezafixovaly už dříve," vysvětlil pro TN.cz ekonom Jakub Seidler.

"Jakékoliv nové vyjednávání bude v režimu nových a vyšších úrokových sazeb. Týká se to jak nových hypoték, tak refinancování na konci fixace. To vše bude v režimu dražších peněz," doplnil ekonom Pavel Peterka.

Ekonomové se shodují, že nárůst zatím nepocítí lidé, kteří mají hypotéky zafixované. "Pokud si někdo vzal hypotéku před dvěma roky a dal si to na sedm let, tak to ještě pět let nepocítí. Nárůst úrokových sazeb bude probíhat postupně," tvrdí Seidler. "Situace se netýká lidí, kteří mají hypotéky zafixované," přidává se ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Podle expertů je pro lidi nejlepší, aby si úvěry brali na delší dobu. "Pokud domácnosti budou více preferovat delší fixace, tak tam úrokové sazby nerostou tak rychle navzdory tomu, že sazby banka zvyšuje. Úrokové sazby u úvěrů na dva roky jsou vyšší než u těch na sedm let," poradil Seidler.

Výrazně zasáhnout rodinný rozpočet navíc může také stále se zvyšující ceny potravin. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) jsou nyní ceny v současnosti na desetiletém maximu. Zdražují zejména obiloviny a rostlinné oleje. "Například pečivo do konce roku zdraží ještě o 30 %," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Lidé by se proto na zdražování měli pořádně připravit. Je tedy vhodné si nejen brát úvěry a hypotéky na delší časové období tak, jak radí odborníci. Důležité je rovněž snažit se co nejvíce ušetřit a osekat výdaje na nezbytné minimum.

Kam až zdražování povede? Na otázku odpověděl ekonom Lukáš Kovanda:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz