Domácí

Soud v Brně chce propustit Ratha z vězení, státní zástupkyně se ale odvolala

Brněnský městský soud v úterý rozhodl o propuštění bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha z vězení s délkou zkušební doby šesti let. Státní zástupkyně se však proti rozhodnutí soudu odvolala. Exhejtman si odpykává sedmiletý trest za korupci.

Soud s bývalým ministrem zdravotnictví a hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem začal ráno už v devět hodin. O podmíněné propuštění po polovině trestu si ovšem nezažádal sám exhejtman, ale Svaz pacientů České republiky. Soud nakonec v úterý po poledni rozhodl, že Ratha z vězení propustí.

Jen tak se ale na svobodu nedostane. Státní zástupkyně Adriana Valcová se totiž proti rozhodnutí soudu odvolala. Valcová už dříve uvedla, že by měl Rath i nadále zůstat ve vězení. Podle ní totiž jeho trestní činnost zničila důvěru veřejnosti a on sám byl v případu jeden z hlavních aktérů.

Související obsah

​Důvodem žádosti o podmíněné propuštění je údajně to, že Rath má dvě děti a měl by s nimi trávit co nejvíce času. "Mám za sebou víc než polovinu trestu. Subjektivně mám za to, že mi doba stačila, abych dál žil řádně a vyvaroval se problematických postupů. Byla to dostačující zkušenost k tomu, abych něco podobného do konce života neudělal," prohlásil podle portálu SeznamZprávy Rath před soudem.

​Rath je vazební věznici v Brně-Bohunicích od konce zimy a pracoval ve vězení jako lékař, staral se i o covidové pacienty. Kontroverzní bývalý hejtman se dostal za mříže za korupci, policie ho dopadla, když si nesl domů krabici od vína s několika miliony korun. Podle rozsudku pražského vrchního soudu Rath ovlivnil tendry na rekonstrukci zámku Buštěhrad a na budovy gymnázia v Hostivici nedaleko Prahy.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz