Zahraničí

Kolaps, kapačky i kruté bolesti zad. Podlomené zdraví trápilo Žbirku dlouho

Kolaps, kapačky i kruté bolesti zad. Podlomené zdraví trápilo Žbirku dlouho
Zdroj: Profimedia

Zpráva o smrti legendárního zpěváka Miroslava Žbirky přišla jako rána z čistého nebe. Přestože klenot slovenské pop music trápily zdravotní potíže dlouhodobě, nikdo nečekal, že by mohly tak rychle vyústit v jeho odchod. Žbirka podlehl zápalu plic, ten ho málem stál život už v roce 2007.

Miro Žbirka poslední čtyři roky bojoval s opakovanými zápaly plic. Nepříjemná nemoc se poprvé přihlásila začátkem roku 2017. Tehdy zpěvák zkolaboval v Londýně a do Prahy do nemocnice se musel vrátit soukromým letadlem.

"Ze zápalu plic, který by se dal běžně vyléčit, se stal takový, kdy máte strach, zda to vůbec organismus zvládne. Když jsem se pak dostal do Prahy do nemocnice, bylo to už na poslední chvíli," přiznal portálu idnes.cz.

V témže roce na zápal plic zemřela i jeho maminka a Žbirka s ním znovu bojoval i v létě. A pak i v roce 2019. Potom se zdálo, že je z nejhoršího venku. Jenže se přidaly další zdravotní komplikace.

Související obsah

Letos v srpnu nečekaně zrušil několik koncertů. "Není to nic vážného, jen ho chytl lidově řečeno houser," řekla tehdy TN.cz zpěvákova manželka Kateřina. Pravděpodobně ho tak sužovaly časté bolesti zad, které mohou někdy být až nesnesitelné.

V polovině října musel Žbirka do nemocnice, kde se neobešel bez kapaček. "Přátelé, dohnal mě nějaký zákeřný bacil a skončil jsem na infuzích. Pošlete mi energii, budu ji potřebovat," napsal po hospitalizaci na sociální sítě.

Související obsah

​O měsíc později přišla zdrcující zpráva. Čtyřletý boj se zákeřnými zápaly plic Miro Žbirka bohužel prohrál, ve středu 10. listopadu vydechl naposledy. Bylo mu 69 let.

Žbirka se narodil 21. října roku 1952 v Bratislavě. Jeho otec byl Slovák, matka Angličanka. Byl dvakrát ženatý. S první manželkou Helgou Žbirkovou má dceru Denisu. Podruhé se oženil v roce 1988. S druhou manželkou Kateřinou vychovali dceru Lindu a syna Davida a usadili se v Praze.

Mezi nejznámější Žbirkovy hity patří Biely kvet, Atlantída, 22 dní, Čo bolí, to prebolí, V slepých uličkách, Prvá nebo Balada o poľných vtákoch. Žbirkův hlas také provázel jedním z nejoblíbenějších seriálů televize Nova Ordinace v růžové zahradě, do kterého spolu se zpěvačkou Ivou Frühlingovou nazpívali hit Někdy stačí dát jen dech.

Podívejte se na reportáž TV Nova o odchodu Mira Žbirky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz