Naše Česko

Šumava v létě praskala ve švech. Kolik kilometrů denně nachodí strážci?

Materiály pro nové díly oblíbeného seriálu Policie Modrava už jsou natočené. Filmový štáb je sbíral v Národním parku Šumava, a proto byla často nutná jeho spolupráce se strážci parku. Jaké mají ochránci přírody povinnosti a co musejí na horách řešit?

Na první pohled nenápadní, z dálky spíš vypadají jako dobře vybavení turisté, ale jsou to právě oni, kdo turisty bedlivě sledují. "Strážci by měli být označeni znakem NP. Pokud neporušujete zákon, není důvod, proč by vás strážce kontaktoval," říká Ondřej Drnovec, šéf oddělení Stráže přírody NP a CHKO Šumava.

Ze svých zkušeností strážci Národního parku Šumava většinu turistů chválí, ale občas musí zasáhnout. "To, že se procházíme krajinou, vypadá idylicky, ale je za tím nutno vidět problémy, které při té práci jsou," říká jeden ze strážců. "Někteří návštěvníci si myslí, že tady můžou dělat, co chtějí. A nechápou, že nemají krmit kachny," doplnil další z nich. 

Související obsah

​"Strážce můžete a nemusíte potkat. Přestupek může řešit domluvou, tedy pokud třeba vstoupíte do míst, u kterých turisté nevědí, že se nachází někde, kde nemají být. Větší přestupky může strážce pokutovat až do výše 10 tisíc korun," doplňuje Drnovec. 

Strážce se musí prokázat odznakem a služebním průkazem. "Letos Šumava praskala ve švech. 80 % turistů zkrátka jen přijede do přírody a chtějí vidět přírodní bohatství. Někteří ale neznají zákony a pravidla, a tak je porušují," řekl šéf strážců NP Šumava.

Strážce denně po parku nachodí spoustu kilometrů. To zjistila reportérka od jednoho, kterého zastihla přímo na obchůzce. "S pejskem máme v nohách necelých deset kilometrů a dnes ujdeme ještě dalších deset," popsal strážce. A některé dny to může být ještě víc. "Návštěvníci parku nás mnohdy považují za policii, která hlídala za minulého režimu. Ale my jen chráníme přírodu," uzavírá Drnovec.

Díly seriálu Policie Modrava, které se v národním parku natáčely, můžete buď sledovat v TV Nova, nebo na portálu Voyo.

Marcela Tomčíková, Tatiana SkoumalováTN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz