Domácí

Češi slaví státní svátek 17. listopadu. Podívejte se, jak to bude s obchody

Češi slaví státní svátek 17. listopadu. Podívejte se, jak to bude s obchody
Zdroj: Profimeda

Na středu 17. listopadu připadá Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studenstva. Mnoho zaměstnanců má volno a budou si moci připomenout 32. výročí sametové revoluce. Tento státní svátek patří k těm, kdy obchody mohou zůstat otevřené.

Na státní svátek 17. listopadu se nevztahují stejná omezení jako na svátky, které byly v září a říjnu. Všichni obchodníci tak mohou nechat prodejny otevřené bez jakéhokoliv omezení a bez ohledu na jejich výměru. Lidé se tedy nemusí bát, že si v den výročí sametové revoluce nakoupí ani potraviny.

V Den boje za svobodu a demokracii si připomínáme dvě události. První je z roku 1939, kdy nacisté násilně potlačili studentské nepokoje. Proto se tento den stal Mezinárodním dnem studenstva. Druhá událost je z roku 1989, kdy se 17. listopad stal počátkem sametové revoluce a pádu komunistického režimu.

Související obsah

Další státní svátky nás čekají v prosinci. Během vánočních svátků obchody fungují jen v omezené otevírací době. Na Štědrý den do 12:00, v první a druhý svátek vánoční se otevřou převážně jen malé prodejny.

Na Silvestra, který není státním svátkem a vychází letos na pátek, budou mít všechny obchody otevřeno, ale je možné, že zkrátí otevírací dobu. Na Nový rok nenakoupíte nikde, obchody budou zavřené.

Podívejte se na přehled otevírací doby obchodů na státní svátky až do Nového roku:

středa 17. listopadu otevřeno
pátek 24. prosince otevřeno pouze do 12:00,
výjimka: Lidl a Penny Market budou mít zavřeno úplně
sobota 25. prosince zavřeno (obchody nad 200 metrů čtverečních)
neděle 26. prosince zavřeno (obchody nad 200 metrů čtverečních)
výjimka: Makro bude mít otevřeno od 8:00 do 18:00
sobota 1. ledna zavřeno
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz