Domácí

Do věznic míří speciální kalendáře. Mají pomoci s nevyřešenými případy

Do věznic míří speciální kalendáře. Mají pomoci s nevyřešenými případy
Zdroj: Getty Images

Velmi neobvyklý kalendář připravila na příští rok policie. Obsahuje takzvané kriminalistické pomníčky, tedy nevyřešené případy z posledních let. Kalendáře poputují primárně do věznic, kde je budou mít denně na očích odsouzení. Policisté doufají, že by to mohlo přinést nové stopy.

Takový kalendář tu ještě nebyl. Zdaleka ne každý by si ho chtěl vyvěsit na zeď. Jenže pro běžnou veřejnost tyhle kalendáře vlastně ani tak moc nejsou. Dívat se na ně mají hlavně odsouzení.

Policie nechala vytisknout 660 kalendářů. Vězeňská služba už je v tuto chvíli rozváží do všech 35 českých věznic. Na každý měsíc připadají dva nevyřešené případy. U všech nebyly fotky k dispozici, podle policistů jde ale hlavně o popis činu, místo a datum. Lidé znalí podsvětí mohli cokoliv zaslechnout.

Šance se může zdát jen velmi malá. V Nizozemsku, kde se Češi inspirovali, ale projekt zafungoval. Znovuotevřely se čtyři případy z celého kalendáře.

V kalendáři je 15 vražd, osm pohřešovaných, jeden hledaný. Dva případy na každé stránce. Objevují se v něm tyto případy:

Valerie Kvasničková (pohřešovaná)

Momentálně desetiletou Valerii naposledy viděli 23. ledna 2018 v jejím bydlišti na Praze 3. Bydlela tam společně s babičkou a sourozenci. Tehdy jí bylo šest let.

Babičku později pravomocně odsoudili za týrání Valerie. Pátrání vyhlásila policie 19.srpna 2018. V té době byla dívka 110 až 120 centimetrů vysoká, hubená, měla černé vlasy a hnědé oči.

Související obsah

Marie Pajerová (pohřešovaná)

Po v té době 41leté Marii pátrá policie od roku 2007. Naposledy ji viděli, když 11. ledna slavila narozeniny ve Světlé nad Sázavou. Z restaurace odešla kolem půlnoci, neví se ale kam.

Marie je podle policie 160 až 165 centimetrů vysoká, má hnědé oči a na břiše a pravém předloktí má jizvy. Na jejím levém a pravém rameni jsou mateřská znaménka. V roce 2007 měla obarvené vlasy.

Vražda novorozeně

Tělo malého ženského novorozeně našli v sobotu 11. února 2017 v libereckém plastovém kontejneru v ulici Na Bídě. Dítě, které se pravděpodobně narodilo předešlý den či v sobotu ráno, našli dopoledne.

Související obsah

Renata Gašparová (pohřešovaná)

Do Uherského Hradiště se tehdy 29letá Renata přestěhovala v roce 2012. Předtím žila ve slovenské obci Stará Turá v Trenčínském kraji. Pohřešovaná je od 2. října 2012. Její mobilní telefon naposledy zaznamenali na Slovensku. V době zmizení byla těhotná.

Renata je asi 160 centimetrů vysoká, má hnědé oči a v roce 2012 měla rovné černé vlasy do půli zad.

Související obsah

Vít Palmovský (pohřešovaný)

Tehdy 39letý Vít nastoupil 24. března 2014 do černého Audi. Za chvíli spolu odjeli neznámo kam. Od té doby se nedá kontaktovat. Pátrání po něm policie vyhlásila 13. listopadu 2014.

Asi 198 centimetrů vysoký muž je 198 centimetrů vysoký, má modré oči a při chůzi chodí mírně nakloněný dopředu. V době odchodu měl krátce střižené vlasy a na sobě riflové tříčtvrteční kalhoty, triko, černou prošívanou vestu a černou kšiltovku.

Pokus vraždy střelbou ze samopalu

Neznámý pachatel vnikl 25. března 2001 do centrální tržnice v brněnské ulici Olomoucká a vloupal se do boxu s textilním zbožím. Vyrušil ho hlídač, do kterého pachatel vystřílel dávku samopalu. Hlídače museli se zraněními operovat.

Jiří Poc (pohřešovaný)

Náhle zmizelého 72letého Jiřího viděli naposledy 2. dubna 2013 na Litoměřicku. Byl ve svém zeleném autě Opel Astra Caravan vyrobeném v roce 1997 s registrační značkou 3UO2615. Jeho zmizení oznámili 7. dubna 2013. Z jeho rodinného domu v Chomutově zmizel i se svým autem.

Související obsah

Vražda polského občana

Bezhlavé tělo Poláka Marcina Jaroslawa Baly našli v Labi Dolních Beřkovicích na Mělnicku 15. dubna 2014. Pátrání po něm vyhlásili v Polsku 18. července 2013. Muž z Gdaňsku před svou smrtí Česko občas navštěvoval.

Vražda ženy v rodinném domě

Brzo ráno 29. května 2001 vnikl do rodinného domu v České Třebové neznámý pachatel. V domě napadl 66letou ženu. Nejspíše mělo jít o loupež.

Vražda muže bez domova

Bezdomovce, který často sedával u nákupních center v Liberci a živil se sběrem barevných kovů viděli naposledy 13. května 2013, když 74letý muž odjížděl z centra Liberce do Zeleného Údolí blízko místa činu. Jeho pořezanou mrtvolu našli o čtyři dny později v Liberci-Vratislavicích.

Vražda novorozeně

Pozdě odpoledne 2. června 2012 nalezli v obci Rotava tělo zemřelého novorozeného chlapce. Donošené dítě leželo v příkopu u silnice.

Podle rozboru DNA zjistili vyšetřovatelé, že měl stejnou matku, jako dítě nalezené 19. ledna 2011 v saském městě Schwarzenberg im Erzgebirge.

Související obsah

Vražda prodavačky

Ve videopůjčovně ve Šternberku na Hlavním náměstí neznámý pachatel 29. června 2005 ubodal 31letou prodavačku. Pachatel následně ukradl klíče, peněženku s doklady a tmavomodrý svetr.

Vražda prodavačky

Asi v 11 hodin 29. července 2006 při loupeži zavraždil v Kdyni muž na Domažlovicku prodavačku v obchodě s textilem. Nožem ji pobodal a pořezal

Jednalo se o asi 40letého, 175 až 185 centimetrů vysokého muže. Podle policie byl velmi štíhlý a působil zanedbaným dojmem.

Nález těla zavražděného muže

Pod mostem u vodní nádrže Římov na Českokrumlovsku našli 24. července 2006 zavražděného 37letého Romana Horáčka z Litoměřic. Jeho tělo někdo připoutal k závaží.

Ivo Pilmajer (pohřešovaný)

Tehdy 32letý Ivo odjel 7. srpna 2011 z Drahanovic na Olomoucku na modrém motocyklu Yamaha Fazer 600 s registrační značkou 4M0865. Od té doby se neozval a jeho mobilní telefon je nedostupný.

Je asi 182 centimetrů vysoký, střední postavy, má hnědočerné vlnité vlasy a hnědé oči.

Vražda seniorky v bytě

Do bytu na okraji Slaného na Kladensku se 12. srpna 2015 dostal neznámý pachatel. Starší ženu v bytě zabil.

Vražda seniora v bytě

V brněnském bytě našli v roce 2000 mrtvého 91letého muže. Ten byl od 29. září pohřešovaný. Jednalo se o sběratele významných českých malířů.

Neznámý pachatel jej fyzicky napadl, svázal a obrazy z bytu ukradl.

Antonín Kamenský (pohřešovaný)

Muže, kterého dříve potrestali pro zvlášť závažnou hospodářskou trestnou činnost, pohřešují od 23. září 2015. Pochází z Tlumačova na Zlínsku, před zmizením bydlel v Praze.

Mezi lety 1995 až 1997 měl být součástí podvodu jako takzvaný bílý kůň.

Vražda podnikatele u golfového klubu

Po výpadku elektřiny v kouřimském golfovém klubu na Kolínsku vyšel jeho prezident ven. Neznámý pachatel jej tam tupým předmětem opakovaně udeřil několikrát silou do hlavy. V neděli 29. října 2017 jej našli mrtvého.

Související obsah

Vražda prodavačky v samoobsluze

Do zavřené prodejny vnikl 24. srpna 2005 neznámý pachatel. Ten napadl v samoobsluze v obci Husinec – Řež prodavačku a zabil ji. Poté ukradl peníze, stravenky a dobíjecí karty.

V travnatém porostu našli lidé v pražském Karlíně 11. listopadu 2010 krátce po 16. hodině mrtvolu. Jednalo se o slovenského bezdomovce, který dlouhodobě žil v Praze. Neznámý pachatel na bezdomovce zaútočil nožem. Místo činu v době zločinu opustili také tři dosud neznámí muži

Michaela Patricia Muzikářová (pohřešovaná)

Do školy v Ústí nad Labem v Klíši Michaela 11. ledna 2017 nedorazila. Škola je asi 500 metrů od domova tehdy 12leté Michaely. Zmizelá dívka je od té chvíle pohřešovaná.

Dívka byla 155 až 160 centimetrů vysoká, hubená s lehce zvlněnými vlasy po ramena a šedýma očima.

Související obsah

Hledaný pachatel Veaceslav Pavloschi

V pražských Záběhlicích měli dva Moldavané zabít Lotyše. Jednoho z nich již policie odsoudila, druhý z údajných pachatelů se stále skrývá. Mohl by být v Česku pod jinou identitou.

Nález těla pohřešované ženy v řece

U řeky Nežárka v Jindřichově Hradci viděli 20. prosince 2008 naposledy 31letou ženu. Účastnila se tam podnikového večírku.

Její tělo našli 1. března 2009 v Nežárce na Táborsku, asi 25 kilometrů od Jindřichova Hradce.

Na reportáž o konkrétních příbězích se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz