Domácí

Anorexie je běžnější, než si myslíte. Trpěla jí i hvězda seriálu Pan profesor

Anorexie je běžnější, než si myslíte. Trpěla jí i hvězda seriálu Pan profesor
Zdroj: televize Nova

Mladí lidé se často potýkají s nejrůznějšími poruchami příjmu potravy. Ať už jde přímo o anorexii či depresi z vlastního těla, tyto nemoci jsou v našich životech běžnější, než si myslíte. Své o tom ví i jedna z hereček seriálu Pan profesor.

Může to začít nevinnou snahou zapadnout do kolektivu nebo rozhodnutím shodit nějaké to kilo navíc. A právě všednost těchto podnětů dělá z poruch příjmu potravy tak zákeřné zabijáky. Jejich ignorování může mít pro nemocného fatální následky. V krajních případech pak může dojít k selhání metabolismu a zástavě srdce.

Tématu poruch příjmu potravy se věnuje i nejnovější díl seriálu Pan profesor. Představitelka Lucie Leona Skleničková, jež v seriálu trpí anorexií, má bohužel s touto nemocí zkušenost i v osobním životě.

"Je to něco, co vás brzdí ve vašich vztazích, ve vašich pracovních příležitostech. Hlavně v rámci energie a nasazení, které pro to máte," popsala herečka Leona Skleničková (celé video zde). "Jedná se spíš o takovou vnitřní klec v hlavě, která vás ovlivňuje napříč celým dnem," doplnila.

Související obsah

U všech těchto poruch je důležité si uvědomit, že se jedná o skutečné nemoci. A stejně jako u jiných onemocnění i tyto je třeba léčit, ne je ignorovat. Člověk se jen nesmí bát požádat o pomoc. Právě to ale může být pro mnohé tím nejtěžším krokem na cestě k uzdravení.

"Je důležité nebát se říct si o pomoc a přiznat si, že je to nemoc a že to není jen slabost. A nebát se někomu svěřit, ať už rodině či kamarádovi," vysvětlovala Skleničková. "Skutečně nějaký ten krok podniknout. I mně to tak pomohlo. Sama bych se v tom ještě plácala," dodala.

Důležité je si uvědomit, že v ohrožení jsou všechny věkové skupiny bez ohledu na pohlaví. Porucha příjmu potravy může postihnout každého z nás. Z nejaktuálnějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že v roce 2017 se s jejími formami v Česku léčilo 3 731 lidí. Z celkového počtu tvořila skupina nezletilých dívek necelou polovinu. Těch se tohle onemocnění týká nejčastěji.

Seriál Pan profesor můžete sledovat každý čtvrtek od 20:20 na TV Nova nebo s týdenním předstihem na Voyo. Palčivými problémy, které ovlivňují naše životy, se zabývá pravidelně.

afo, tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz