Zahraničí

Exemplář originální kopie americké ústavy se vydražil za 43 milionů dolarů

Exemplář originální kopie americké ústavy se vydražil za 43 milionů dolarů
Zdroj: Profimedia

Mimořádně vzácná původní kopie americké ústavy byla ve čtvrtek vydražena za neuvěřitelných 43 milionů dolarů. Jde o světový rekord v aukčních prodejích historického dokumentu, uvedla Sotheby's.

Jde o jednu z pouhých 11 známých dochovaných kopií americké charty, která byla podepsána 17. září 1787 ve filadelfské Síni nezávislosti americkými otci zakladateli, včetně George Washingtona, Benjamina Franklina a Jamese Madisona a ratifikována následující rok.

O listinu měla mimo jiné zájem i skupina investorů do kryptoměn, která na nákup dokumentu získala 40 milionů dolarů. Nicméně podle vyjádření konsorcia se jim unikátní starožitnost nakonec nepodařilo získat. Jméno skutečného vítěze aukce Sotheby's neuvedla.

Související obsah

Mluvčí aukční síně Sotheby's řekl, že prodej – za 43,2 milionu dolarů včetně provizí – byl světovým rekordem historického dokumentu nabízeného v aukci.

Selby Kiffer, odborník na rukopisy a starověké knihy v Sotheby's, v září uvedl, že tato kopie byla pravděpodobně součástí vydání dalších 500 kusů vytištěných v předvečer jejího podpisu. Tento exemplář byl jediný v soukromých rukou, řekl Kiffer.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz