Naše Česko

Přípravy na prodej vánočních stromků vrcholí. Letos si za ně připlatíme

První advent se blíží, a tak už také finišují přípravy na prodej vánočních stromků. Každoročně se jich na náš trh dostane asi 1 300 000. Největší zájem bývá v posledních letech o kavkazské jedle, které se už začaly pěstovat i na plantážích v Česku. Přesto si za ně letos bohužel připlatíme.

Listopadové počasí zdaleka nepřipomíná blížící se advent. Hromady zabalených vánočních stromečků jsou už ale připravené na plantážích. "Letos jsou stromky pěkné, jsou živé tím, že byl deštivý rok, takže jsou sytě zelené," uvedl pěstitel Ivan Stejskal. Někde bylo ale vody až moc a stromky se příliš vytáhly, jsou tedy řídké.

Aby vánoční stromky vypadaly co nejlíp, používají se na plantážích speciální hřebeny, které právě růst stromků tvarují. Triků, jak obelstít přírodu, aby nazdobený vánoční krasavec vypadal co nejlíp, je ovšem několik.

"V červnu při tvarování a při stříhání stromků vyvážeme vhodnou boční větvičku a uváže se tam bambusová tyčka," vysvětlil Stejskal. "Je dobře, chvála bohu, že počasí přeje, pámbíček nás má asi rád," pochvalovala si brigádnice Alena Stejskalová.

Související obsah

Proti předchozím rokům ale cena vánočních stromků o něco poskočila. Zdražilo se o pět až osm procent. Obchodníci je začnou nabízet se začátkem adventu, stále oblíbenější je ale objednat si stromečky přes e-shop.

"Člověk si najede na stránky, klikne, vybere si velikost, druh stromečku, stromeček se mu zabalí, připraví, odešle," popsal pěstitel Tomáš Pliska.

Strach, že stromek ještě před štědrovečerní večeří opadá, je podle pěstitelů zbytečný. Stačí, když ho dáme třeba do sklepa a nazdobíme těsně před svátky.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Poslanci dostali spis a budou posuzovat, zda vydají Babiše ke stíhání

Pražské městské státní zastupitelství dnes kolem půl druhé odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny. Členové výboru budou posuzovat a rozhodovat, zda vydají Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Píše se na Deník.cz