Domácí

Schovávejte si doklady o vyvezení žumpy. Už brzy bez nich dostanete obří pokutu

Schovávejte si doklady o vyvezení žumpy. Už brzy bez nich dostanete obří pokutu
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Máte na zahradě žumpu nebo septik? Určitě si pak nezapomeňte schovat letošní dokumentaci o jejich vývozu. V roce 2023 se totiž rozběhnou kontroly a na ně budete potřebovat dva roky stará potvrzení. Pokud je nebudete mít, můžete dostat tučnou pokutu.

Pokud máte na zahradě žumpu nebo septik, rozhodně si zkontrolujte, zda máte veškerou dokumentaci o jejich vývozu. Od letošního roku totiž platí nová povinnost pro majitele jímek – musí si nechávat dokumentaci o jejich vývozu. 

První kontroly sice začnou za více než rok, kontroloři budou ale vyžadovat dokumentaci za předchozí dva roky, tedy i za ten letošní. "První kontroly celého dvouletého období bude možné provést od počátku roku 2023," potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Související obsah

​Zatím probíhají kontroly jímek spíše namátkově, případně na základě podnětů od lidí. Provádějí je hlavně odbory životního prostředí obcí a dále také Česká inspekce životního prostředí. Od roku 2023 se k nim přidají i vodoprávní úřady, a kontrol tak výrazně přibude. Pokud majitelé nepředloží veškerou dokumentaci o vývozu, budou muset sáhnout hluboko do kapsy. Pokuty za chybějící potvrzení se mohou vyšplhat až na 20 tisíc korun, firmám za nepředložení dokumentace hrozí pokuty až do výše 100 tisíc korun.

Pokud dokumenty máte, raději si je ještě projděte. Kontrolu bude například zajímat, zda množství vyvezených odpadních vod odpovídá předpokládané produkci odpadních vod u daného objektu. Nezapomeňte také zkontrolovat, jestli jsou všechny údaje v dokumentaci správné a odpovídají skutečnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz