Domácí

Drůbeží lockdown má výjimku. Týká se drobných chovatelů

Státní veterinární správa (SV) upřesnila mimořádná veterinární opatření vztahující se k zákazu chovu drůbeže ve venkovních prostorech. Výjimka se vztahuje především na drobné chovatele.

V úterý Státní veterinární správa v souvislosti s nárůstem ohnisek nebezpečné ptačí chřipky H5N1 zakázala chov drůbeže pod širým nebem. 

Ve středu SVS upřesnila mimořádná veterinární opatření, která umožňují výjimku pro drobné chovatele. Chovatel může drůbež ponechat po dobu nezbytně nutnou ve venkovních prostorech, pokud nemá k dispozici místo uvnitř, kde by ji mohl držet. V takovém případě však musí venkovní prostory omezit.

Dále chovatel musí co nejvíce zúžit kontakt drůbeže s jinými volně žijícími ptáky. Nezbytné je také zabránit kontaktu drůbeže s jinou drůbeží, například v sousedním chovu. 

Související obsah

"Jedná se o preventivní opatření s cílem zabránit dalšímu šíření ptačí chřipky, primárním cílem není represe," uvedl pro TN.cz Zbyněk Semerád, ústřední ředitel SVS.

Podle Semeráda kromě toho stále platí opatření, která SVS vyhlásila v úterý, a to až do odvolání. V České republice bylo od konce září potvrzeno již pět nových ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Ve většině případů byla potvrzena varianta subtypu H5N1, která může být nebezpečná i pro člověka.

Za nedodržení mimořádných opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 tisíc korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz