Domácí

Věslav Michalik ze STAN nebude ministrem, čelil potenciálnímu střetu zájmů

Věslav Michalik z hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se ve čtvrtek vzdal nominace na post ministra průmyslu a obchodu v budoucí vládě Petra Fialy (ODS). Nominaci stáhl poté, co vyšlo najevo jeho problematické podnikání na Kypru.

Michalik si měl od kyperské firmy v roce 2011 půjčit několik milionů eur. Většina peněz šla na financování jeho solárního byznysu, další pak do společnosti Solar area, ve které měl tehdy Michalik podíl 50 procent.

Část obdržela také firma Rodvinov Solar Energy. Zbylé peníze půjčila kyperská firma své dceřiné společnosti Dark Sky. Všechny společnosti, na jejichž rozvoj si Michalik půjčil, mají sídlo v Dolních Břežanech, kde je od roku 2004 starostou.

"V minulosti přímo vlastnil solární elektrárny. V současnosti jsou vložené do investičního fondu. Stalo se tak v roce 2017," vysvětlil novinář Michal Tomeš.

Související obsah

​Z investičního fondu ale putuje Michalikovi i nadále zisk. A kvůli tomu by mohl být ve střetu zájmů. "Kdyby jako ministr průmyslu a obchodu rozhodl o tom, že solární elektrárny budou více státem podporované, což se může teoreticky stát, tak by se mu skrze fond mohly zvýšit příjmy," dodal Tomeš.

"Myslím si, že prosazovat ho do vlády v situaci, kdy okolo toho panují pochybnosti, je čistě z politického hlediska a z hlediska politického marketingu poměrně neuvážlivé," řekl politolog Jiří Pehe.

Michalik ve čtvrtek ráno neobjasnil původ peněz, oznámil ale, že nebude dál usilovat o post ministra průmyslu a obchodu. "Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí. Přesto jsem se rozhodl, že se nebudu ucházet o pozici ministra. V této zemi a v této chvíli jde o víc. O potřebnou změnu a důvěru v demokratické instituce," napsal Michalik na twitter.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15 – 54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15 – 54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 – nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starší 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chatu, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz