Domácí

Jihlavská kanalizace je plná jedů a těžkých kovů. Znečišťovateli hrozí pokuta

Jihlavskou kanalizací protékají těžké kovy a další jedy. Přišlo se na to při aktuálním měření vzorků vody v hlavní městské čistírně. Znečišťovatelem je velmi pravděpodobně některá z tamních průmyslových firem. V různých částech města teď vodohospodáři odebírají vzorky a snaží se odhalit původce znečištění.

Těžké kovy a podle informací televize Nova i vysoce jedovaté olovo protékají jihlavskou kanalizací. A to vše ve velmi nadlimitním množství. "Před několika týdny naši pracovníci zjistili, že do kanalizačního řadu přitékají těžké kovy," uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

"Jakékoliv nadlimitní vypouštění je porušení zákona," vysvětlil ředitel České inspekce životního prostředí pro Vysočinu Jan Panský.

Související obsah

Pracovníci odebrali vzorky v několika částech Jihlavy. Jde o to, aby se co nejdříve přišlo na to, kdo je znečišťovatel. Podle všeho jde o některou z jihlavských průmyslových firem. Odebírání vzorků finišuje. K odhalení viníka mají vodohospodáři už hodně blízko.

"V tuto chvíli my odebíráme vzorky z jednotlivých lokalit, abychom našli znečišťovatele," doplnil Málek. "My to řešíme formou pokut ve správním řízení a případným opatřením," poznamenal Panský.

Při odhalení může znečišťovateli hrozit pokuta až ve výši několika milionů korun. Vodohospodáři budou mít kontrolní měření po celém městě hotové už v příštích dnech. Veškerá kontaminovaná voda se musí poté vyčistit v hlavní čistírně odpadních vod v Heleníně. Teprve poté se vypouští zpátky do řeky.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz