Zahraničí

V Lamanšském průlivu se převrátil člun s migranty. Nejméně 27 uprchlíků zemřelo

Největší tragédie v průlivu La Manche od propuknutí migrační krize v roce 2014. Tak zahraniční média popisují neštěstí, při kterém utonulo nejméně 27 uprchlíků. S migranty se převrhla loď při pokusu dostat se z Francie do Velké Británie. Britský premiér Boris Johnson vyzval francouzského prezidenta, aby obě země podél pobřeží postavily společné hlídky.

Den co den se snaží skupinky migrantů vyčkávající v okolí francouzských přístavů zdolat desítky kilometrů široký průliv, který je dělí od vysněných Britských ostrovů. Poslední pokus o přeplutí Lamanšského průlivu se ale stal osudným téměř třem desítkám migrantů.

"Na moři plavala těla. Bylo to skutečně strašlivé. Podařilo se nám najít všechny lidi, kteří byli na palubě. Vylovili jsme jich šest. Byla mez nimi i žena, bohužel těhotná," řekl mluvčí Asociace záchranných člunů Charles Devos.

Loď se s migranty potopila v blízkosti francouzského přístavu Calais. Těl plujících na hladině si všiml jeden z tamních rybářů. Původně se mluvilo o 31 obětech, nakonec se počty ustálily na 27. Mezi mrtvými je i pět žen a jedna dívka.

Související obsah

"Tato katastrofa jen dokresluje, jak moc nebezpečné je přeplout Lamanšský průliv, a také ukazuje, jak důležité je zvýšit naše úsilí v tom, abychom rozbili síť gangsterů, kteří lidi na moře posílají," nechal se slyšet britský premiér Boris Johnson.

Počet migrantů, kteří se snaží na ostrovy dostat na člunech, letos prudce vzrostl, a to navzdory zhoršujícímu se počasí. Nebezpečnou cestu už od ledna podniklo více než 25 700 lidí, což je třikrát víc než v roce 2020.

"Lidi shromažďujeme a poté přesouváme do Spojeného království přes Dunkerk, kde je nalodíme. Normálně tyto lodě pojmou pět lidí. Zpevňujeme je ale kovovými tyčemi a dáváme do nich motor, takže se do nich vejde i více než 15 nebo 20 osob," vysvětlil pašerák lidí z Iráku.

Premiér Johnson a prezident Macron se dohodli na hlubší spolupráci v boji proti převaděčům lidí. Během dvou let chce Británie poskytnout Francii v přepočtu přes 1,5 miliardy korun na posílení pohraničních hlídek.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz