Domácí

Blíží se Vánoce, mnohé zboží ale bude Čechům nedostupné

Před Vánocemi utratíme v internetových obchodech rekordní množství peněz. Jen o výprodejích během takzvaného Black Friday to mají být až čtyři miliardy korun. A to i přesto, že třeba některé mobilní telefony, notebooky nebo herní konzole jsou hlavně kvůli scházejícím čipům nedostatkovým zbožím.

Přání k Vánocům je jedna věc, realita je ovšem jiná. Například v cykloprodejnách jsou kola sice vystavená, ale koupit je nemůžete. I s nákupem zimní sportovní výbavy to je oříšek.

Pokud jste si objednali pod stromeček auto, zřejmě ještě stojí nedokončené na odstavných parkovištích továren. O nejnovějších herních konzolích si nechte zdát, nové typy mobilů v nabídce vidíte s douškou nedostupné a mezi notebooky do 15 tisíc taky není velký výběr.

"Výrobci ty těžko sehnatelné čipy dávají do dražších typů notebooků, když už je seženou. Čeká se od několika dnů až po několik měsíců," shrnula mluvčí Alza.cz Daniela Chovancová.

Související obsah

​"Asie se potýká už delší dobu s nedostatkem výrobních kapacit, chybí čipy, to se promítá do mobilů, notebooků, veškerého příslušenství, ale také elektrokol nebo myček," vysvětlila mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

Nedostatek čipů na trhu bude ještě rok a půl, problémy už ale jsou i s polovodiči a dokonce plasty. Než bude v obchodech zboží dostupné tak, jak jsme zvyklí, například i díky tomu, že už se v Asii staví nové továrny na čipy, bude to trvat zřejmě několik měsíců, možná let.

A prý ještě i příští Vánoce, ty v roce 2022, budou tím nedostatkem poznamenané. Přesto během slevové akce nazývané Black Friday, která letos trvá několik týdnů, Češi utratí rekordní množství peněz. "Odhadujeme, že to bude kolem 4 miliard korun," řekl Samuel Huba ze Shoptetu.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz