Domácí

Legendární divadelník Jiří Srnec zemřel. Spolupracoval i s divadlem Semafor

Legendární divadelník Jiří Srnec zemřel. Spolupracoval i s divadlem Semafor
Zdroj: Profimedia

Průkopník černého divadla Jiří Srnec v pondělí zemřel. Bylo mu 90 let. Úspěšný divadelník spolupracoval s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka i státní operou v Mnichově.

V pondělí zemřel divadelník Jiří Srnec. Zakladateli černého divadla Jiřímu Srnci bylo 90 let. Na twitteru to uvedl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. "Čest jeho památce!" napsal.

Své černé divadlo založil Srnec na začátku 60. let. Úspěchy s ním slavil v roce 1962 na festivalu ve skotském Edinburghu. Za svůj život působil jako scénograf, výtvarník, loutkař i skladatel. Spolupracoval také s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Mezi lety 1989 až 1991 byl vedoucím souboru Imaginativ Praha, který i založil.

Související obsah

Princip černého divadla spočívá v tom, že herci na sobě mají černé oblečení a splývají s černým pozadím. Předměty jsou naopak osvětleny, působí dojmem, že se pohybují samy. Tento žánr Srnec rozšířil o moderní postupy a proslavil ho.

Mezi jeho nejslavnější inscenace patří Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint či Týden snů. V roce 2011 ho prezident Václav Klaus vyznamenal Medailí Za zásluhy. Před třemi roky získal cenu Thálie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz