Domácí

Pád vánočního stromu ve Slaném řeší policie. Naštěstí nikoho nezabil

Jen tři dny od rozsvěcení vánočního stromu ve Slaném se chlouba města zřítila k zemi. Na vině byl podle místostarosty Radka Vondráčka (ANO) silný vítr v kombinaci s růstovou vadou v kmeni. Policie přitom nevylučuje, že by případ mohla řešit i jako ohrožení z nedbalosti. Další ozdobený stromek spadl ve městě Dubá na Liberecku. Ani v jednom případě se naštěstí nikomu nic nestalo.

Některé části Česka v úterý zasáhl silný vítr, před kterým varoval i Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V úterý před polednem způsobil pozdvižení zejména ve Slaném, vánoční strom na Masarykově náměstí srazil k zemi.

Poblíž tou dobou bylo několik lidí. Nikomu se naštěstí nic nestalo. "Nedošlo ke zranění, žádným majetkovým škodám. Spadlo to na trávu," ubezpečil TN.cz místostarosta středočeského města Radek Vondráček. 

Související obsah

Podle něj se strom skácel vlivem silného větru, zřejmě i růstové vady v kmeni. "Teď to analyzují technické služby a uvidíme, co dál. Jestli využijeme strom dál a zkrátíme ho o tu špatnou část, teď nedokážu říct. Vyhodnocujeme situaci," dodal po poledni.

U incidentu zasahovala i policie. Ta nyní zjišťuje, jestli nedošlo k nějakému pochybení. Podle mluvčí policie Michaely Richterové nelze vyloučit, že policisté případ ještě přehodnotí jako obecné ohrožení z nedbalosti. "Probíhají další úkony, sbíráme důkazní prostředky," sdělila. K případu vyšetřovatelé zřejmě přizvou i znalce, aby prozkoumali ukotvení stromu.

Vánoční strom měl být ústředním bodem tradiční Slavnosti světla a problémy ho provázejí už od počátku. Při převozu větve poškodily několik automobilů. Slavnosti se navíc nakonec kvůli epidemii koronaviru nemohla zúčastnit veřejnost. Rozsvěcení vánočního stromu s pohádkou pro děti tak proběhlo pouze online v sobotu 27. 11. 2021.

Silný vítr způsobil pád vánočního stromu nejen ve Slaném, ale také v Dubé na Liberecku. Ani v tomto případě se naštěstí nic nestalo. Krajští hasiči od rána spíše než popadané stromy řešili dopravní nehody.

Počasí od úterního rána trápí obyvatele nejen ve Středočeském a Libereckém kraji, ale téměř v celé České republice. Meteorologové před ním varovali už v pondělí, o den později výstrahu ještě zpřísnili s tím, že hrozí také závěje a sněhové jazyky.

Aby lidé co nejvíce snížili riziko nebezpečí úrazu vlivem větru, doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dále je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz