Ekonomika

Růst cen elektřiny a plynu nekončí. Úřad řekl, kolik si připlatíme příští rok. PŘEHLED

Prudké zdražování elektřiny a plynu bude pokračovat i v následujících měsících, nadto se statisíce lidí stále vzpamatovávají z pádu Bohemia Energy. Energetický regulační úřad (ERÚ) ve středu zveřejnil odhad, kolik peněz navíc si musejí lidé na rok 2022 připravit. Oznámil rovněž změny regulované složky cen pro domácnosti.

Růst cen elektřiny a plynu se peněženek Čechů dotkne i v příštím roce. Energetický regulační úřad (ERÚ) podle aktuálních ceníků velkých dodavatelů vypočítal, kolik peněz navíc budou muset lidé dát.

"Byt, který používá elektřinu na svícení a topení, není to opravdu typická domácnost, tak růst těch nákladů se může meziročně pohybovat okolo 2 000 korun. Pokud se podíváme na domácnosti, které používají akumulační spotřebič na ohřev vody, náklady jim vzrostou o 3 500 korun. U vytápění přímotopy narostou ceny o 6 500 korun, což je způsobeno růstem cen na trzích, a to úřad nemůže ovlivnit," řekl šéf Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Zdroj: Energetický regulační úřad

​"Je to jen průměrný odhad. Situace jednotlivých domácností se samozřejmě může lišit na základě mnoha faktorů," doplnil.

Související obsah

​Nejvíc si podle ERÚ připlatí ten, kdo žije v rodinném domě a odebírá plyn. Za jeho vytápění, ohřev vody a vaření dá přes 50 tisíc korun, o 10 tisíc víc než v roce 2020. Člověk žijící v bytě, který na plynu pouze vaří, si naopak připlatí pouze 300 korun.

Zdroj: Energetický regulační úřad

Část ceny ERÚ reguluje, v případě elektřiny okolo 40,6 procenta. "Je potřeba si uvědomit, že podíl regulované složky ceny v celkové ceně dodávky s rostoucí cenou komodity klesá. Zbytek, 59,4 procenta, je cena neregulovaná, která závisí na tom, za jakou cenu se obchoduje cena na trzích," uvedl Trávníček. U plynu činí regulovaná složka 18,6 procenta.​

"Česká republika v průměru bude mít regulované ceny vyšší o 3,7 procenta. Na území ČEZ Distribuce jde o nárůst o 3,6 procenta, Pražské energetiky 3,3 procenta a u EGD nárůst o 3,9 procenta v regulovaných cenách," oznámil Trávníček. Regulovaná cena plynu průměrně naroste o 2,4 procenta, u dodavatele Gasnet o 1,8 procenta, Pražské plynárenské 5,9 procenta a EGD o 3,3 procenta.

Ekonom David Marek promluvil k rostoucím cenám energií:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz