Krádež

Češi chtějí ušetřit, dřevo kradou ve velkém. Mizí z lesů i naštípané ze zahrad

V Česku roste počet krádeží dřeva. Lidé si jednak odvážejí padlé stromy z lesů, ale často mizí už i naštípané dřevo přímo ze zahrad. Od začátku energetické krize stoupl počet takových případů na dvojnásobek. Řadu z nich vyšetřuje policie.

Zatopit si doma levněji než plynem nebo elektřinou. Zatímco zmíněné zdroje energie se téměř vyvažují zlatem, dřevo může stát jen pár minut strachu. Zloději si pro něj přijedou do lesa, nejčastěji v noci a nakládají ho rovnou do auta.

"Většinou lidi jezdí s nějakým vlekem, že to mají za osobním autem, někdo to dokonce cpe rovnou do auta. Jsou schopni se vám za noc otočit třeba pětkrát," popisuje praktiky zlodějů obchodník se dřevem.

Zloději často kradou i nařezané a naštípané dřevo určené pro platícího zákazníka. Než si pro něj stihne přijet, je pryč.

Související obsah

​Třeba panu Čekalovi z Pořína na Táborsku někdo odvezl dříví za více než 100 tisíc korun. Každoročně si natěžené dřevo připravoval k odvozu za obcí a až do letoška se nikdy neztratilo ani polínko.

Ve velkém pak mizí dřevo z lesů. Ty větší krádeže správci předávají policii. Proti loňsku stoupl od září počet krádeží na dvojnásobek. "V porovnání s předchozími měsíci i stejným obdobím loňského roku registrujeme letos v září a v říjnu zvýšený objem odcizeného dříví. Všechny případy řeší policie," sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Třeba na Pardubicku kriminalisté pátrají po zlodějích, kteří nebyli příliš skromní. V prvním případě pachatelé udělali škodu za celkem čtvrt milionu korun, v tom druhém vzali kromě dřevěných špalků také kolečko. 

Ke krádežím zřejmě zloděje motivují i stoupající ceny palivového dříví. Kůrovcové dřevo zdražilo proti loňsku na dvojnásobek.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz