Domácí

Průzkum: Češi řekli, jestli chtějí nouzový stav, povinné očkování či zavřené trhy

Průzkum: Češi řekli, jestli chtějí nouzový stav, povinné očkování či zavřené trhy
Zdroj: TV Nova

Protiepidemická opatření se u Čechů nesetkala s pochopením, vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP. Respondenti nesouhlasí s vyhlášením nouzového stavu a zákazem vánočních trhů. Jsou i proti povinnému očkování.

Souhlasíte se zrušením vánočních trhů? Právě v téhle otázce měla jasno většina Čechů, zatímco u jiných témat byl poměr ANO/NE velmi těsný. Proti rozhodnutí vlády zrušit vánoční trhy se postavilo 71,3 procenta lidí. S jejich uzavřením tak souhlasí necelá čtvrtina.

Zdroj: SANEP

Mezi další emotivní otázky, které řešíme každý den my nebo naše okolí, bezpochyby patří i omezení provozu restaurací, barů a hospod. S nařízením, aby gastronomická zařízení zavírala již ve 22:00 hod., nesouhlasí dokonce 73,2 procenta lidí. 

Zdroj: SANEP

Související obsah

​​Otázka zavedení povinného očkování rozděluje lidi takřka ve všech zemích na dva nesmiřitelné tábory a nejinak tomu je i v Česku. O trochu víc u nás převládá názor, že by povinné očkování schválené být nemělo. Pro tuhle možnost se vyjádřilo 58,5 procenta lidí. Jasno pak v téhle otázce nemá 5,8 procenta dotázaných.

Zdroj: SANEP

​Podobný názor jako u zavedení povinného očkování převažoval i v otázce vyhlášení nouzového stavu, který schválila vláda v demisi v čele s Andrejem Babišem. S touto změnou nesouhlasí v součtu odpovědí NE a SPÍŠE NE 51,9 procenta dotázaných obyvatel ČR.

​Poměrně vstřícnější jsou lidé k vládním nařízením týkajících se omezení počtu účastníků na hromadných volnočasových akcích i na organizovaných kulturních či sportovních akcích. U prvního typu aktivit vyjádřilo souhlas 49,4 procenta, u druhého pak 53,2 procenta lidí. Podrobnější informace najdete v následující galerii.

​Výzkum společnosti SANEP proběhl koncem listopadu a přineslo ho Středisko analýz a empirických výzkumů. Na otázky reagovaly více než dva tisíce lidí starších osmnácti let, kteří odpovídají reprezentativnímu vzorku. Ten byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. 

Podívejte se na vyjádření ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěch, proč vláda rozhodla o zrušení vánočních trhů.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz