Naše Česko

V jižních Čechách našli u dálnice mrtvého vlka, divokou šelmu srazilo auto

V jižních Čechách našli u dálnice mrtvého vlka, divokou šelmu srazilo auto
Sražený vlk Zdroj: AOPK

Sraženého vlka našli myslivci ve středu odpoledne asi čtyři kilometry od hranic CHKO Třeboňsko. Bezvládné tělo šelmy leželo u dálničního přivaděče vedoucího ze silnice od Jindřichova Hradce směrem na České Budějovice.

Na sraženého vlka upozornili členové místního mysliveckého spolku Řípec. Podle ochránců zvířat se vlk dostal k dálnici v místech, kde částečně chyběl ochranný plot. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) vlka následně převezli k podrobnému zkoumání expertům, kteří se podílejí na výzkumu velkých šelem. 

"Pitva by měla potvrdit přesnou příčinu smrti, kterou je pravděpodobně srážka s vozidlem, a také, jak byl samec vlka starý. Odebrané vzorky necháme podrobit genetické analýze, aby se zjistilo, z jaké populace zvíře pochází. Na základě získaných informací a místních znalostí se přikláníme k domněnce, že vlk byl zdejší, ale mohl také krajinou jen procházet při hledání nového teritoria," informovala Jindřiška Jelínková z AOPK.

Související obsah

​Podle AOPK vlci putují na velké vzdálenosti a dokážou uběhnout až několik desítek kilometrů za noc. Stále více se rozrůstající se infrastruktura pro ně však vytváří mnoho překážek. V přírodě plní vlci důležitou roli, jelikož pomáhají snižovat počty přemnožených jelenů, srnců a divokých prasat, kteří působí velké škody v lesích a na polích.

"V Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a jejím okolí se vlci nepravidelně vyskytují již od konce roku 2017. Před třemi lety zde vlčí pár dokonce odchoval čtyři vlčata v jihovýchodní části území při hranici s Rakouskem a hlášena byla rovněž sporadická pozorování samotářských jedinců z prostoru rozsáhlých lesních komplexů Jemčinské a Kolenecké obory. V lesích a volné zemědělské krajině se aktuálně vyskytuje nepřirozeně vysoké množství srnčí a černé zvěře, vlk tu má proto dostatek potravy," uvedl Ladislav Rektoris z AOPK.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Píše se na Deník.cz