Domácí

Pětice lákala lidi na práci v Anglii, tam je vykořisťovali a nutili k prostituci

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu Služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) zpečetili spolupráci s britskými kolegy z Nottinghamshire Police a v uplynulých dnech obvinili pět osob z tzv. moderního moderního otrokářství a kuplířství. Podezřelé soud poslal do vazby. Měli nabízet sociálně slabým dobrou práci ve Velké Británii. Tam se ale život jejich obětí změnil v peklo.

Organizovaná skupina osob měla podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje minimálně od roku 2019 nabízet v Ústeckém kraji "dobře placenou legální práci" ve Velké Británii, a to především občanům České republiky ze slabých sociálních a majetkových poměrů v tísnivé životní situaci.

"Soustředili se zejména na osoby s minimálním sociálním zázemím, které neměly žádné blízké příbuzné (u nichž byl předpoklad, že nebudou v České republice nikým postrádány). Obvinění tak podle našich závěrů měli úmysl této situace zneužít a nabýt vlastního prospěchu pod příslibem poskytnutí ubytování, práce a velkého finančního výdělku v okolí britského města Nottingham," prozradil Ibehej.

Obviněná skupina tzv. moderních otrokářů pak měla do Velké Británie dopravit minimálně pět osob, kterým práci nabídla. Šlo o čtyři muže a jednu ženu. "Při tom současně využívali tísně obětí, jejich neznalosti cizího jazyka a závislosti na pachatelích. Za odvedenou práci poškozeným nedávali téměř žádné peníze či disponovali platebními kartami k jejich bankovním účtům. Ženu měli obvinění nutit k provozování prostituce, kdy poskytování sexuálních služeb měli dokonce nabízet na internetu," doplnil mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej.

Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. V tuto chvíli bylo všech pět osob vzato soudem do vazby. "Ve věci je vedeno trestní stíhání pro trestné činy ’obchodování s lidmi’ a ’kuplířství’. V případě pravomocného rozsudku hrozí třem obviněným osobám tresty odnětí svobody od 5 do 12 let a zbylým dvěma obviněným tresty od 2 do 10 let," uzavřel Ibehej informace k případu, který NCOZ označil krycím jménem ZBOJNÍK.

Podívejte se na příběh dívky, která zažila otroctví na vlastní kůži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz