Domácí

Moravské nemocnice jsou v zoufalé situaci. Už dvě prosí o pomoc

Moravské nemocnice jsou v zoufalé situaci. Už dvě prosí o pomoc
Ilustrační foto | Zdroj: TASR / Profimedia

Ve Vsetínské nemocnici se počet hospitalizovaných s covidem-19 mnohonásobně zvýšil, ve středu překročil stovku. Podobně je na tom nemocnice v Krnově, která zažívá nejtěžší chvíle od začátku pandemie. Oběma nemocnicím dochází covidová lůžka, a to i pro pacienty v nejtěžším stavu.

Ve Vsetínské nemocnici zdravotníci pečují o 101 covidových pacientů, osm jich je na intenzivní péči. Lůžka byla zaplněna nejrychleji od začátku pandemie, nemocnice jich začíná mít nedostatek. O kritické situaci informovalo město Vsetín na svých webových stránkách.

"Na standardních lůžkách jsme na limitu, lépe řečeno i za ním," říká primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Marek Proksa. Na oddělení intenzivní péče je podle něj nemocnice na hraně kapacit už týden. "Místa, která se uvolní, jsou téměř okamžitě znovu obsazena. Počty máme takové, které jsme nikdy neměli," konstatoval.

Související obsah

Podobně je na tom i nemocnice v Krnově, kde dochází covidová lůžka i pro pacienty v nejtěžším stavu. Vedení nemocnice zastavilo všechnu neakutní péči a poprvé od začátku pandemie omezilo ambulantní provoz. Informace sdělil web nemocnice Krnov.

"Ve čtvrtek a v pátek jsme přestali přechodně přijímat pacienty s nejtěžším průběhem onemocnění covid-19. Ty musí rychlá záchranná služba převážet do jiných nemocnic, máme bohužel plno," upozornil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Obě nemocnice prosí o pomoc všechny zdravotníky, kteří jsou na mateřské dovolené, v penzi nebo pracují mimo obor. "Naše týmy jsou na hraně svých kapacit. Nechceme a nemůžeme si dovolit nechat naše lidi padnout vyčerpáním," dodal Václavec.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz