Domácí

Policie zabrousila mezi stánkaře. K výslechu odvezla jednu prodavačku

Policie zabrousila mezi stánkaře. K výslechu odvezla jednu prodavačku
Zdroj: TV Nova

Cizinecká policie v rámci pravidelných kontrol pouličních prodejců tentokrát vyrazila na Havelské tržiště v centu Prahy. S dodržováním vládních opatření stánkaři problém neměli. Ten se objevil až ve chvíli, kdy od nich policisté vyžadovali potvrzení o legálním pobytu na území ČR a pracovní smlouvu. S sebou na služebnu si odvezli mladou dívku.

Havelská tržnice je v provozu celoročně, tudíž tady prodejci mohou nabízet i vánoční zboží, které nepodléhá zkáze. Policie se tak zaměřila na nošení respirátorů a zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Tržnici procházela ve dvou skupinách zprava a zleva asi hodinu.

"K porušení nařízení nevedeme žádné statistiky. Většinou ale lidé nedodržují ochranu dýchacích cest. Policisté každý ten případ řeší individuálně. Pokud zjistí porušení vládního nařízení, tak buď věc vyřeší v příkazním řízení na místě, nebo ji zadokumentují a předají správnímu orgánu," objasnila mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

"Ty restrikce se tak rychle mění, že se v tom ztrácíme. Myslela jsem, že roušky na veřejném prostranství být nemusí a teď zase, že jo. My máme smlouvu s provozovatelem stánku, ale už nemůžeme každý den chodit a kontrolovat, kdo tam zrovna prodává. Je to věc provozovatele stánku," dodala k situaci manželka majitele tržnice Helena Soukupová.

Související obsah

​Police u každého stánku vyžadovala od prodejců doklady totožnosti, u cizinců pak i potvrzení o legálním pobytu na území Česka, potažmo pracovní povolení. V závěru kontrol, u stánku s kávou a sladkostmi, narazila na mladou dívku, která nepředložila vyžadované dokumenty.

"Cizinka neměla platné pracovní povolení. Tuto osobu policisté na místě zajistili a převezli na policejní služebnu," uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Podobné kontroly provádí cizinecká, dopravní i pořádková police několikrát denně a často se na totéž místo vrací opakovaně. Prověření totožnosti museli v Havelské ulici absolvovat kromě prodejců i někteří nakupující. Podle prodavačky suvenýrů to bylo tak nepříjemné, že se potenciální zákazníci raději sebrali a odešli.

"Bylo to hodně nemilé, protože se zákazníci chtějí pohybovat volně po prostoru tržiště, chtějí si v klidu nakoupit, pokochat se. Ale bohužel zásah přišel nevhodně a byl hodně nepříjemný, protože odradil zákazníky," řekla rozhořčeně trhovnice.

Jak pobíhala kontrola cizinecké policie v Havelské tržnici, se podívejte v následujícím sestřihu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz