Zahraničí

Barmská vůdkyně Su Ťij dostala další trest. Odsedí si čtyři roky

Soud v Barmě odsoudil bývalou vůdkyni Su Ťij ke čtyřem letům vězení za podněcování násilí a za porušení protikoronavirových opatření. Jde o první rozsudek se členy bývalé vlády od vojenského převratu. Čtyři roky si odsedí i svržený prezident Win Myin.

Barmskou vládu v čele se zmíněnými představiteli svrhla letos v únoru barmská armáda. Vojenský převrat se uskutečnil loni v listopadu těsně předtím, než se měla vláda šestasedmdesátileté Su Ťij ujmout v zemi moci a zahájit svůj druhý pětiletý mandát. Vedení armády prohlásilo, že volby byly zmanipulované, což ale nezávislí pozorovatelé nepotvrdili.

O rozsudku nad Su Ťij informovala agentura AP. Kromě Su Ťij si čtyři roky odsedí i bývalý prezident a exstarosta hlavního města Neipyijto. "Budou čelit dalším rozsudkům z místa, kde jsou právě vězněni," prohlásilo vedení hlavního města. 

Související obsah

Obhájci Su Ťij mají od října zakázáno o průběhu soudních slyšení hovořit. V zemi tak panuje dále nejistota.

V době soudního řízení probíhala v hlavním městě demonstrace, při které armáda zatkla 11 lidí. Nejméně tři lidé utrpěli zranění poté, co do davu najelo vojenské auto. Od únorového vojenského převratu zemřelo v Barmě 1 300 lidí a dalších 7 750 čelilo zatčení, odsouzení nebo trestnímu stíhání.

vk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz